BTC
Bitcoin

1 BTC bulunan hesap sayısı azalıyor

1 BTC bulunan Bitcoin adresleri 4 ayın en düşük seviyesine düştü. Glassnode‘dan alınan verilere göre, 1 BTC tutan Bitcoin (BTC) adreslerinin sayısı 20 Eylül‘de dört ayın en düşük seviyesine düştü.  Bu düşüşün en iyi kripto para biriminde değer kaybına sebep olacağını söylemek için biraz erken, zira Bitcoin değerini korumaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Facebook’un Libra’sı için yolun sonu yakın mı ?

Neden 1 BTC sahibi hesap sayısı azaldı ?

Merkezi olmayan finans (Defi) pazarı her geçen gün yeni kullanıcılar ile sayısını ve hacmini büyütürken bir yandan Bitcoin sahibi hesapların sayısındaki azalma gözleniyor.

1 Ağustos’tan bu yana, Ethereum’daki DeFi toplam değeri 4 milyar dolardan 9.7 milyar dolara yükseldi. DeFi’deki büyük sermaye artışı, Wrapped Bitcoin (wBTC) gibi kripto paralara olan talebin artmasına neden oldu.bitcoin

Kullanıcılar para varlıklarını değerlendirmek için DeFi protokollerini kullanıyor. Bitcoin’i Ethereum’a çevirmek mümkün olmadığı için BTC’yi wBTC’ye dönüştürdükten sonra DeFi platformlarında wBTC olarak kullanıyor.

DeFi protokolünde WBTC kullanımı BTC sahibi kullanıcıları için 2 önemli imkan sunuyor. İlk olarak BTC satmadan DeFi platformlarında işlem yapabiliyorlar ikinci olarak da Bitcoin fiyat hareketlerinden etkilenmiyor.

DeFi platformlarında işlem yapabilmek için küçük BTC hesaplarındaki sayının azalmış olabileceği öne sürülüyor. DeFi’nin popülaritesi arttıkça kullanıcılar BTC’lerini wBTC’ye dönüştürmüş olabilir.

Ancak küçük hesapların sayısındaki düşüş ve wBTC‘nin yükselişi, BTC için düşüş eğilimine işaret etmiyor. Sonunda kullanıcılar DeFi platformundan çıkmak istediklerinde tekrardan BTC’ye dönüştürebilirler. Bu durum DeFi döngüsü içinde kısa vadeli bir eğilim olabilir.

wBTC 1 milyar dolara yükseliyor

18 Eylül’de Skew, wBTC’nin değerinin 1 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. CoinMarketCap‘in verilerine göre şu anda dolaşımda olan 76.047 WBTC, daha fazla kullanıcının BTC’yi Ethereum tabanlı DeFi platformlarına yatırım için transfer ettiğini gösteriyor.

bitcoin

Kullanıcıların wBTC kullanarak kazanç elde etmesine izin veren DeFi platformları getirisi yüksek olsa da kullanıcılar için şimdilik yüksek riskli olarak değerlendiriliyor. wBTC’nin yükselen piyasa değeri Bitcoin kullanıcılarının kripto para dünyasında risk almadığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir