Cryptopia
Gündem

180 bin dolar değerinde Ethereum çalındı!

Yeni nesil Blockchain güvenlik şirketi Elementus’un raporuna göre, bu ayın başlarında güvenlik ihlalini bildiren Yeni Zelanda’nın kripto para borsası Cryptopia, bilgisayar korsanlarına varlıklarını kaptırmaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Blockchain’in Kalbi İstanbul’da Atacak

Cryptopia platformunda 76 bin cüzdan haclendi!

Rapora göre, 28 Ocak 2019’da 17 bin doların üzerinde paranın hesaplardan çekildiğini belirtirken, bu hack saldırısının sabah saatlerinde başlayıp gün boyu devam ettiği vurgulanıyor. Kripto para borsası, son olarak 180 bin dolara yakın 1.675 ETH’yi çaldırdı.

Önceki güvenlik ihlalinden etkilenen 5.240 cüzdan, bilgisayar korsanları tarafından tekrar hacklendi. Ayrıca önceden saldırıdan etkilenmiş cüzdanlarında güvenlik konusunda savunmasız oldukları belirlendi. Çalınan kripto paraların gönderildiği Ethereum adresi ise 0x3b46c790ff408e987928169bd1904b6d71c00305 olarak tanımlandı. Rapor kripto para borsasının cüzdanların özel anahtarları üzerinde kontrolü olmadığını ve durumun kontrol altında olduğunu iddia ediyor. Aynı zamanda şirket, korsanlar yakalanana kadar konuyu takip edeceklerini vurguluyor.

Firmanın hack hakkındaki önceki raporuna dayanarak, Cryptopia 16 milyon dolar değerinde Ethereum ve ERC20 kripto paralarını kaybetti . Bu fonlar toplam 76 bin farklı Ethereum cüzdanından çalındı. Ayrıca, büyük miktarlarda Ethereum, Dentacoin, Oyster Perl, Lisk ML ve Centrality‘de çalındı.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir