Bitcoin Gündem

30 milyon dolarlık dört farklı Bitcoin transferi gerçekleşti

Çok uzun bir süredir dijital cüzdanlar içerisinde boşta bekleyen toplam yaklaşık 30 milyon dolarlık Bitcoin, bu haftasonu gerçekleşen 4 farklı işlem ile “uyandırıldı”.

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto döneminden kalma yaklaşık 700 bin dolar değerindeki 50 Bitcoin, Cuma günü tek bir adrese transfer edildi. Sonraki gün yine 50 “uyuyan” Bitcoin için aynı durum yaşandı. Sadece 7 saat sonra ise 20 farklı cüzdan aracılığıyla 1000 Bitcoin -yani yaklaşık 15.5 milyon dolar- tek bir adrese gönderildi. Devamında da aynı işlem tekrarlandı ve yine 1000 Bitcoin, 20 cüzdan aracılığıyla tek bir adrese taşındı. Böylelikle bu dört işlem sonrası birkaç gün içerisinde toplam 32.6 milyon dolar değerinde Bitcoin transferi gerçekleşti.

30 milyon dolarlık Bitcoin’lerin transferi gizemini koruyor

Söz konusu Bitcoin işlemlerinin kimler arasında ve neden gerçekleştiği halen bilinmiyor. Bununla birlikte toplam 2100 Bitcoin‘in hepsinin 2010 yılında, yani Bitcoin’in bir yer fıstığı ile aynı değerde olduğu yıllarda çıkarıldığı belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: Silk Road Cüzdanında 2015 Yılından Beri İlk Kez Hareketlenme Var

İşlemleri ilk duyuran kişi ise, LinkedIn platformu üzerinden yaptığı paylaşımıyla kripto para tüccarı Kirill Kretov. Kendisi Decrypt‘e yaptığı açıklamada Bitcoin’in son zamanlarda ciddi bir artış yakaladığını ifade ediyor ve bu kadar uzun zamandır hesabında Bitcoin tutan birinin kafasından tam olarak ne geçtiğini bilmenin mümkün olamayacağını söylüyor.

30 milyon dolarlık

Bilindiği üzere 2010 yılı ve öncesinde elde edilen Bitcoin’ler Satoshi dönemi adı altında sınıflandırılıyor. Bitcoin’in mucidi olarak tanınan Satoshi Nakamoto’nun kimliği halen bilinmiyor ve kendisinden yaklaşık 10 yıldır hiçbir haber alınamıyor.

Transfer edilen Bitcoin’ler bugün satıldığı takdirde, ilk çıkarıldığı güne kıyasla astronomik bir kâr elde edilmesini sağlayabilir. Zira 2010 yılında 1 Bitcoin, 0.10 dolar değerindeydi. Bugün ise CoinMarketCap‘in verilerine göre 1 Bitcoin, 15 bin 465 dolar değerinde.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir