Blockchain

ABD seçimlerindeki anlaşmazlıkları blockchain çözebilir

ABD yaşadığı en karmaşık oylama süreçlerinden birinin içerisindeyken bu karmaşaya bir de kaos ve anlaşmazlıklar eklendi. Özellikle uzun süren posta oylamaları nedeniyle ortaya çıkan anlaşmazlıklar.

3 Kasım’da çoğu hareketli ve önemli eyalette Trump liderliği hakimdi. Ancak bir gün sonra Biden, Wisconsin ve Michigan’da oyları yakalayarak her iki eyaleti de tersine çevirdi. Belli başlı eyaletlerin de hala değişme olasılığı var.
Bilindiği gibi ABD’de seçmenler bizzat gidip oy kullanabilmenin yanı sıra posta yoluyla da oylarını kullanabiliyor. Bu durum haliyle karışıklıklara da yol açıyor.

Posta yoluyla oylama sisteminin güvenilirlik ve izlenebilirlikten yoksunluğu blockchain teknolojisi sayesinde ortadan kaldırılabilir.

ABD Posta Hizmetleri (USPS) böyle bir blockchain sisteminin patentini almıştı. 13 Ağustos’ta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, “Güvenli Oylama Sistemi” olarak adlandırılan USPS’nin resmi patent başvurusunu sundu.

Bu patentli oylama sistemi 2024 ABD başkanlık seçimlerinden önce kullanılabilir hale gelirse, bir dahaki süreç daha verimli ve şeffaf yönetilebilir.

İlginizi çekebilir: Associated Press ABD seçimleri için blockchain kullanacak

Blockchain ile oylama

Oy kullanan seçmenler, alışılmış oy pusulalarını tamamen ortadan kaldırarak doğrudan blokchcain sistemi üzerinden oy kullanabilirler. Karşılıklı bir güven ortamı sağlayan bu teknoloji, yaşanan anlaşmazlıkları ortadan kaldırır. Bu sistem blockchainin en tipik uygulamalarından biridir.

 

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir