Batı Virginia Blockchain temelli seçim
Blockchain Gündem

ABD’de Blockchain destekli seçim gerçekleştirildi

ABD’ni Batı Virginia eyaletinde 8 Mayıs’ta ile yapılan seçimde, ABD tarihinde bir ilk olan Blockchain destekli bir seçim yapıldı.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin ilk Bitcoin cinayetinin davası başladı

Batı Virginia’da belli bir seçim grubu ile denendi!

Seçim, Blockchain temelli mobil oylama platformu Voatz tarafından gerçekleştirildi. Bu oylama türü sadece bir grup seçmen için kullanılabilir durumdaydı. Bu seçmen grubu başka yerlere sevk edilmiş ordu üyeleri, yurt dışı oy kullanma yasasına bağlı olarak yurt dışı görevinde olan diğer vatandaşlar ve onların eşleri ile onlara bağımlı olan diğer kişilerden oluşmaktaydı.

Virginia Eyalet Bakanlık Bürosu İletişim Sorumlusu Mike Queen konuyla ilgi şu açıklamaları yaptı:

”Eyalet büromuz Blockchain’in bu tip bir mobil oylama uygulaması için yüksek güvenlik sağlıyor. Bu tip bir oylama sisteminin gelecekte de kullanılabilmesini canı gönülden umuyoruz. Belki de bu askeri personelimiz için önümüzdeki genel seçim kadar erken bir vakitte bile gerçekleşebilir.”

Voatz
Blockchain temelli seçim

Bu uygulama ile ilgili kullananlardan alınan geri dönüşler sonucunda bakan Warner yönetimi önümüzdeki ay yapılacak eyalet geneli seçimlerde kullanıp kullanılmayacağına karar verecek. Queen, Warner’ın bu uygulamaya devam etmek veya etmemek konusundaki kararını Temmuz ortası civarlarında açıklamasını bekliyor.

Queen bu sistemin gelecekteki seçimlerde kullanılma olasılığına dair umutlu olduğunu belirtirken, bazı uzmanlar ise bu elektronik oylamaya şüpheci olarak yaklaşıyorlar.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir