Blockchain

ABD merkezli sağlık hizmetleri kurumundan Blockchain girişimi!

ABD’nin sağlık hizmetleri devi UnitedHealth, 2 Nisan’da yaptığı duyuruda kayıtlarını güncel tutmak için Blockchain teknolojisini kullanacaklarını açıkladı.

İlgili haber : Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır?

Yanlış bilginin önüne geçilmek isteniyor

Yenilikçi sağlık hizmetleri sunan Optum’un da aralarında bulunduğu sektördeki birkaç şirket ile ortaklaşa bir plan gerçekleştirilecek. Bu plana göre, ABD doktor arşivlerinin düzenlenmesi amaçlanıyor. Bu düzenlemenin nedeni olarak, sözü edilen kayıtlarda %50 oranında yanlış bilgi olduğu gösteriliyor.

Şirketlerin ortak yaptığı açıklamada:

“Sektör içerisindeki sağlık hizmetleri sistemlerinin takibi ve gerekli verilerin saklanması için yapılan harcamaların yıllık olarak 2.1 milyar $‘ı bulmakta. Bu projenin deneme aşamasında Blockchain teknolojisi sayesinde sağlık hizmeti sağlayan kurumlar arasında verilerin nasıl daha iyi ve doğru bir şekilde ulaştırılabileceğinin yanı sıra yönetim işlemlerinin ve sağlık hizmetlerine erişiminin nasıl daha kolay hale getirilebileceğini gözlemlemeyi amaçlamaktayız.”

Bu girişimin, 200 milyar $‘ı aşan hasılatı ile Fortune 500’de 6. sırada bulunan UnitedHealth tarafından yapılması ABD’de sağlık hizmetlerinde Blockchain kullanımını yaygınlaştırmada önemli rol oynayacağının bir göstergesi olarak görülüyor.

Blochchain’in değişmez defter tutma özelliği, hastanın bahsettiği bilgiler ile asıl kayıtta olan bilgilerin birebir uyuşmasında yaşanan aksaklığı çözüme kavuşturacağı düşünülüyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir