ICO

Alibaba, kendi adıyla kurulan kripto paraya marka ihlali davası açtı

E-ticaret devi Alibaba, Alibabacoin adlı kripto paranın kurucularına markanın haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açtı.

“Alibaba markasını kötüye kullandılar”

Alibaba, New York Güney Bölge Mahkemesi’ne verdiği dilekçe ile yasal süreci başlatmış oldu.  Alibabacoin’in kurucularının bu ICO’dan 3,5 milyon dolar kazanç elde etmek için Alibaba markasını kötüye kullandıkları söylendi.

E-ticaret devinin avukatları;

“Davalılar kendi markaları, ürünleri ve sundukları servisler için hür bir değer yaratmaktansa;  uygulanan ve tasarlanmış bir kampanyaya destek vererek kendi ürün ve servislerinin kaynağı Alibaba ya da bu ürün ve servisler Alibaba tarafından destekleniyor veya  Alibaba ile bağlı, ilişkili gibi göstererek halkı yanıltmaktadırlar.”

Dubai merkezli Alibabacoin Vakfı için, ABD yargıcı Kimba Wood geçici bir men kararı aldı. Bu karara göre vakıf 11 Nisan’a kadar neden men edilmeyecekleri hakkında bir savunma dilekçesi sunmak zorunda.

Tüm bunların yanında Alibaba şirketi, medyada çıkan Alibaba ve Alibabacoin arasında bağlantılar olduğu haberini yalanlıyor. Bu vakıf ile Alibaba arasında hiçbir şekilde anlaşma, ortaklık ve sözleşme gibi şeylerin olmadığını vurguluyorlar.

E-ticaret devi detaylar belirtilmemiş olsa da bu davanın sonucundan bir tazminat kararı bekliyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir