Gündem

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma dijital para hakkında konuştu

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma dijital para biriminin kuvvetle muhtemel parayı yeniden tanımlayacağını ve gelecekteki küresel finans sistemini şekillendireceğine inanıyor.

Bugün Bund Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler Dijital İşbirliği Yüksek Başkanı olarak bir konuşma yapan Ma, dijital para birimi hakkında konuştu. “30 yıl sonra dünyanın ihtiyaç duyduğu finansal sistem gelecek vizyonla inşa edilirse, dijital para birimi çok önemli bir çekirdek olabilir” dedi.

Sözlerine ek olarak şunları da ekledi:

Dijital para sistemi sadece teknik bir sorun değil, aynı zamanda gelecekteki sorunlara da bir çözüm. Dijital para birimi parayı yeniden tanımlayabilir. Apple’ın cep telefonlarını yeniden tanımladığı gibi, bu da para birimini yeniden tanımlayacak.

Alibaba Group

Jack Ma Çin’in en zengin insanlarından biri ve Çin’deki en büyük ödeme platformu olan Alipay’in de kurucusu. Alipay’in operatörü ve Alibaba Group’un bir iştiraki olan Ant Group’un gelecek haftalarda Shanghai ve Hong Kong borsalarında halka arzı bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Çin Halk Bankası token oluşturulmasını yasaklıyor

Finansal yenilikler heyecan verici fakat bunların yanında daha sıkı düzenlemelerle de karşı karşıyayız. Çin Merkez Bankası mevcut bankacılık yasalarının revize edilmesi ve resmi olmayan dijital para birimlerinin yasaklanması konusunda bir duyuru yayınladı.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir