Bitbond
Blockchain Gündem

Alman internet bankası Bitcoin ile kredi veriyor

Alman vatandaşı olan Radoslav Albrecht, Bitbond adında bir internet bankası kurarak Bitcoin ile kredi vermeye başladı. Bu banka Bitcoin ile kredi sağlayan ilk internet bankası oldu.

İlginizi çekebilir: Verge kripto-bankamatik kartlarını piyasaya sürecek

Bitbond, SWIFT’i geçmek istiyor!

Bitbond adındaki internet bankası, kredilerde kripto paraları kullanarak uluslararası ödeme yöntemi olan SWIFT‘i geçmeyi planlıyor. SWIFT‘ten önde olduklarını savundukları kısım ise maliyet. Blockchain sistemi hızlı ve düşük maliyetli işlemler sunuyor.

Berlin’deki ofisinde Reuters’e konuşan bankanın kurucusu Albrecht, ”Geleneksel para transferleri döviz kurları yüzünden hem daha masraflı hem de bir kaç gün sürebilme ihtimalleri mevcut. Bu banka ile ödemeler müşterilerin dünyanın neresinde olduğunu gözetmeksizin yapılabilecek. İnternet aracılığıyla çok çok hızlı yapılacak ve bunun yanı sıra hesap ücreti vb. ücretler de çok minimumda tutulabilecek.” dedi.

Müşterilere sağlanan kredi, birkaç dakika içinde Bitcoin’e geçecek ve hesaplara müşterinin bulunduğu ülke para birimine çevrilerek yatacak. Bu şekilde kripto paraların kararsız birim fiyat dengesinden etkilenmeyecek. Şuanda bankanın aylık istatistikleri 100 müşteri ve 1 milyon dolar şeklinde.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Alman internet bankası Bitcoin ile kredi veriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir