Bitcoin, Blossom Finance
Gündem

Kripto paralar İslam’a uygun mu?

Kripto paralar, geleneksel finans sistemlerinden farklı olduğu için birçok kesim tarafından takip edilen ve yatırım yapılan bir oluşum. İslam dinine mensup insanların ise kripto paralarla ilgili düşündükleri konulardan biri, İslam’ın bir parçası olan Şeriat hukukuna uyup uymadığı konusu.

Endonezya’da faaliyet gösteren bir mikro finans firması olan Blossom Finance, 22 sayfalık çalışma raporuyla, hükumetlerin yasakladığı yerler dışında kripto paraların İslam’a uygun olduğunu nitelendirdi.

“Araştırma fetvaları derinlemesine analiz ediyor”

Blossom Finance‘ın iç şeriat danışmanı ve şeriat uyum görevlisi Müftü Muhammed Ebu Bakar, yerel bir hükumet kripto para kullanımını yasaklamadığı sürece, Bitcoin’in İslami para olarak nitelendirileceği sonucuna ulaştığı bir çalışma yayınladı. Bu araştırma İslami finans ve Bitcoin konusunda çeşitli yasal görüşlerin, fetvaların derinlemesine analizini açıklıyor.

Blossom Finance’ın CEO’su Matthew J. Martin, “Popüler söylentinin aksine Şeriat hukuku tek bir kurallar dizisi değildir; çeşitli konularda farklı yorumlara ve görüşlere konu olan bir akademik alandır.” diyor ve durumu şöyle açıklıyor: “Tanınmış Müslüman akademisyenler tarafından yayınlanan son birkaç fetva, konuyla ilgili eksik veya çelişkili görüşler sunmuştur. Dışarıdaki bütün kafa karışıklığıyla, hem jüriye hem de İslami finans uygulayıcılarına yarar sağlayan sağlam araştırmalar tarafından desteklenen net bir rehber sunmak istedik.”

Ayrıca birçok kişiden Bitcoin haram mı? değil mi? şeklinde sorular aldığını açıklayan Martin, bu sorulara dürüst cevabının “duruma göre değişir” şeklinde olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Çok fazla insan bana “Bitcoin helal mi yoksa haram mı?” diye sordu ve dürüst cevabımın “duruma göre değişir” olduğunu söyledim. Bitcoin sadece bir para birim değil aynı zamanda bir işlem ve ödeme ağıdır. Blockchain’in kendisi geniş kapsamlı uygulamaları sahip bir teknoloji kategorisidir.”

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

2 thoughts on “Kripto paralar İslam’a uygun mu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir