Blockchain

Arizona eyaleti Blockchain teknolojisini düzenleyen yasayı kabul etti

3 Nisan tarihi itibari ile Arizona eyaletinde, şirketlerin Blockchain teknolojisi ile verileri tutmalarına ve paylaşmalarına izin veren bir yasa, eyalet yöneticisi Doug Duucey tarafından imzalandı.

Yasa tasarısı ile kripto para madenciliği serbest olacak

Arizona Temsilciler Meclisi, yasa tasarısını 56 kabul, 3 red oyuyla kabul etti. Yasa tasarısı ilk olarak Şubat ayında Arizona’da gelişmekte olan teknolojilerin kullanılmasına izin vermek amaçlı üç yasa tasarısından biriydi. Tasarı ilk olarak Rep. Jeff Weninger tarafından yapılan Arizona Tüzüğü‘nde bir değişiklik olarak tanıtıldı. Ayrıca Arizona senatosunda onay bekleyen iki yasa tasarısı daha var. Bunlardan birincisi şehirdeki konutlarda kripto para madenciliği yapılmasına izin veriyor. İkinci yasa ise menkul kıymetler ve kitle fonlamasını ele alarak kripto paranın “değerin dijital temsili” olduğunu kabul ediyor. Öte yandan ikinci yasa dijital ticarette bir değişim aracı olarak işlevini kabul etmeyi amaçlıyor.
Blockchain
ABD’de birçok eyalet Blockchain teknolojisi konusunda Arizona’da olduğu gibi liberal yasayı geçiriyor. New Hampshire, Mart 2017‘de kripto para tüccarlarını para transferi düzenlemelerinden muaf tuttu. Bu yıl Wyoming eyaleti, mülk vergisinden kripto paraları muaf tuttu ve menkul kıymetler düzenlemeleri kapsamında belirli Blockchain tokenlerinin kullanımını serbest bıraktı.
Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir