Associated Press
Blockchain Gündem

Associated Press ABD seçimleri için blockchain kullanacak

Associated Press, blockchain firması Everipedia‘nın bugün yaptığı açıklamaya göre yaklaşan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde yalan haberlere karşı önlem almak için blockchain teknolojisine başvuracak. Online ansiklopedi hizmeti sunan Everipedia ve bağımsız oracle hizmeti sunan Chainlink firmaları bu proje kapsamında Associated Press’e ortaklık edecek. Söz konusu blockchain altyapısı sayesinde 3 Kasım’da düzenlenecek olan ABD seçimi ile ilgili sonuçlar güvenli bir şekilde altyapıya aktarılacak ve böylece verilerin AP’ye ait olup olmadığı doğrulanabilecek.

Bilindiği üzere ABD başkanlık seçimleri ile ilgili yanlış bilgiler konusunda daha önce Facebook ve Twitter gibi firmalar da birtakım güvenlik önlemleri almıştı.

İlginizi çekebilir: Trump Yönetimi 1,8 Trilyon Dolarlık Teşviği Kabul Etti

Associated Press tarafından kullanılacak blockchain nasıl çalışıyor?

Blockchain’in tanımı gereği güvenli bir teknoloji olarak anılmasının temel nedeni, üzerinde gerçekleşen işlemlerin birden fazla düğüm tarafından onaylanma gerekliliğine dayanıyor. Associated Press bu anlamda verinin geldiği tek yer olsa da, kriptografik imza sayesinde verilerin gerçekten Associated Press’e ait olduğunu kanıtlayan doğrulama işlemini gerçekleştirebilecek.

Ancak bu yine de %100 garanti var demek zor, zira Associated Press’in temel sistemi hacklenebilir ya da haberleri imzalamak için kullanılan özel anahtarlar çalınabilir. Yine de bu düşük ihtimale rağmen söz konusu teknolojiyi kullanmak, geleneksel bir şekilde bir sisteme veri girmeye kıyasla daha güvenilir olarak tanımlanıyor.

Associated Press

ABD seçimlerinde daha önce de blockchain kullanılmıştı

Associated Press’in yer aldığı proje, ABD seçimlerinde blockchain teknolojisinin kullanımı konusunda bir ilk değil. Bilindiği üzere ABD’de bazı eyaletler belirlenen seçim tarihinden daha önce, elektronik oylama sistemi yoluyla oy kullanılıyor. Bu amaca hizmet etmesi için yine birkaç eyalette Voatz isimli bir uygulamayla blockchain teknolojisi kullanılmıştı.

Öte yandan haber doğrulamaya yönelik blockchain kullanımı da daha önce gündeme gelen bir konu. Geçtiğimiz yıl New York Times gazetesi, blockchain tabanlı çalışan News Pronance Project isimli projesini duyurmuş ve kullanmaya başlamıştı. Keza Avrupa’da da İtalyan haber ajansı ANSA, haber takibi için blockchain teknolojisiyle çalışan bir hizmetten faydalanacağını açıklamıştı.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir