Bitcoin Gündem

Avustralya, Bitcoin’de vergi toplayan dolandırıcılar için halkı uyardı

Avustralya‘nın resmi vergi dairesi, vergi ödemeleri için Bitcoin gibi kripto paralar talep eden ve vergi mükellefleri olduğunu iddia eden dolandırıcılar için kamuoyunu uyardı.

Bitcoin’den vergi almaya çalışıyorlar

Avustralya Vergi Dairesi (ATO)’nin kimliğine bürünerek, kripto paralarda şüpheli olmayan kurbanlardan sahte vergi borcu ödenmesi istiyorlar.  Avustralya Vergi Dairesi’nin yaptığı açıklamaya göre dolandırıcılar şuanda sadece 50.000 Avustralya Doları değerinde Bitcoin’i aldılar.

Dolandırıcılık artıyor

Özellikle 2017’de kripto para birimlerinin popülaritesinin büyümesi dolandırıcıların kripto paralara yönelmesinde en büyük etken oldu. Sanal bir ortamda çalıştığı için çalınan paraların geri ödenme imkânı da bulunmuyor.

Kripto paralar ile ilgili sahtekârlık vakaları yükseliyor. ATO vergi mükelleflerinin üçüncü taraf banka hesaplarına doğrudan para yatırma, ön ödemeli Visa kartları ve iTunes’deki ödemeler sık görülen dolandırıcılık yöntemlerine giriyor. Bu konularda dolandırıcılığa karşı dikkatli olmalarını hatırlattı. Avustralyalılar, özellikle 2017 yılında bu dolandırıcılıklarla 2,4 milyon Avustralya Doları’nı kaybettiler.

Bir yıldan fazla bir süre önce Kanada polisi benzer nedenler için kamuoyunu uyardı. Kamu çalışanı olduğunu iddia eden sahtekarların, Bitcoin vergi mükelleflerinden gelir vergisi ödemelerini istediğini duyurdu. Halkı daha dikkatli olmaya çağırdılar.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir