Azerbaycan Kripto paraları vergilendirecek
Blockchain Gündem

Azerbaycan, kripto paralardan elde edilen gelirleri vergilendirecek

Azerbaycan Vergi Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkiliye göre, Azerbaycan’da kripto paralardan elde edilen gelirler ve kazançlar artık vergilendirilecek.

İlginizi çekebilir: Sakarya Üniversitesi’nde kripto para madenciliği iddiası

Gelirler ve kârlar vergilendirecek

Azerbaycan‘da yapılacak olan bu düzenleme, hem kurumsal hem de kişisel kazançlardaki kârlara etki edecek. Kripto paralar konusunda daha önce muhafazakâr bir tutum sergileyen ülke, bu vergilendirme ile tutumunu değiştirmiş olacak.

Bakü’de düzenlenen Finans ve Yatırım Forumu‘nda konuşan Vergi Politikaları ve Stratejik Çalışmalar Dairesi Başkan Yardımcısı Nidjat Imanov, “Kripto paralı işlemlerden elde edilen gelirler vergilendirilecek. Bu, tüzel kişiler için kurumlar vergisi ve bireyler için kişisel gelir vergisi anlamına geliyor.” dedi.

Azerbaycan Blockchain
Azerbaycan Kripto paralar ve Blockchain

Kripto para birimi ticaret hacmi Azerbaycan’da da büyüyor ve devlet kripto paraları vergilendirme yoluyla bütçe gelirlerini artırmayı düşünüyor. Petrol, gaz ve diğer doğal kaynaklar açısından zengin olan Avrasya ülkesi, kripto paralara karşı muhafazakar bir tutum sergiliyordu.

Azerbaycan kendi Blockchain alt yapısını kuracak

Ülkede, kripto para sektörünün temsilcileri “Kripto Para Birimi Piyasaları ve Blockchain Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi” adında yeni bir dernek kurdu. Bu derneğin temel faaliyeti eğitim çalışmaları yürütmek, yasal teklifler hazırlamak ve danışmanlık hizmetleri sunmak. Dernek, ayrıca kurumsal alanlarda ve bankacılık sektöründe Blockchain teknolojisinin kullanılmasına destek verecek ve ICO’lar aracılığıyla finanse edilen projeleri destekleyecek.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir