Gündem

Bahamalar “Sand Dollar”ı piyasaya sürdü

Bahamalar Merkez Bankası, CBDC’nin artık Bahamalar’daki tüm vatandaşların kullanımına açık olduğunu ve dünyanın ilk devlet destekli dijital para birimi Sand Dollar‘ı duyurdu.

Bahamalar Sand Dollar’ı piyasaya sürerek test aşamasının ötesinde bir CBDC’yi resmi olarak serbest bırakan dünyadaki ilk ülke oldu.

İlginizi çekebilir: İspanya Merkez Bankası da CBDC furyasına katılıyor

Bahamalar, yaklaşık olarak 400.000 kişiye ev sahipliği yapıyor ve 700 mercan adasına yayılmış durumda. Dijital bir paranın gelişimi seyrek nüfuslu takımadalarda finansal katılım için bir gereklilik teşkil ediyordu.

Dünyanın ilk CBDC’si Bahamalar sakinleri için Sand Dollar projesinin Facebook hesabından yapılan duyuru ile birlikte kullanılabilir oldu.

Sand Dollar sitesindeki bilgilere göre Bahamalar’da yaşayan insanlar CBDC’yi takımadalar üzerindeki herhangi bir tüccar ile, mobil cihazlarında Merkez Bankası onaylı bir e-Cüzdan vasıtasıyla belirli bir işlem ücreti ile takas edebilirler.
Bahamalar vatandaşlarının yaklaşık %90′ı 2017’den beri cep telefonu kullandığından dolayı, Sand Dollar transferleri akıllı telefonlar aracılığıyla yapılacak.

Merkez Bankası Sand Dollar’ın piyasaya sürülmesi için işlem sağlayıcısı NZIA il birlikte çalıştı.

Sand Dollar projesi nasıl ortaya çıktı?

Bahamalar CBDC projesi ilk olarak Haziran 2018′de Bahamalar Merkez Bankası tarafından açıklandı. CBDC gereksiniminin en temel sebebi takımadalarda bulunan daha küçük ve uzak adaların bankacılık hizmetlerinden mahrum kalmasıydı.

Merkez Bankası eSolutions Müdür Yardımcısı Chaozhen Chen şunları söyledi:

Daha uzak adalardaki birçok sakinin dijital ödeme veya bankacılık altyapısına erişimi yok. Egemen bir ulus olarak ihtiyacımız olan şey için çabayı ve çözümü özelleştirmek zorunda kaldık.

Sand Dollar pilotu geçen yıl Bahamalar hükümeti tarafından başlatıldı ve dijital para, toplam nüfusu 25.000’den az olan Exuma ve Abaco adalarında denendi.

Proje başarılı olarak karşılandı.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir