binance
Kripto para borsaları

Binance, DeFi ve Ethereum hakkında ne düşünüyor?

Binance CEO’su Changpeng Zhao, DeFi ve Ethereum 2.0 ve ile ilgili görüşlerini paylaştı. Merkezi olmayan finans platformları günümüzde büyük bir yükseliş gösteriyor. Merkezi olmayan finans platformlarının en büyük destekçilerinden olan Binance platformunun Amerika şubesi, Amerikan DeFi platformlarının geliştirilmesi için Chiago DeFi Birliği’ne katıldı. Binance DeFi projelerine desteğini arttırmaya devam ediyor. Yakın dönemde Uniswap’ın yeni merkezi olmayan kripto para borsası Burgerswap ile yakın ilişkiler kurdu.

İlginizi çekebilir: Ethereum Günlük işlemde rekor kırdı

binance

Binance CEO’su Chanpeg Zhao basın mensupları ile gerçekleştirdiği röportajda DeFi ile ilgili sorulara cevap verdi. Basın mensupları Chanpeg Zhao’ya ilk olarak DeFi’nin günümüzde nasıl bir tanım almaya başladığını sordu.

Zhao: “DeFi’nin farklı yorumları var. İlk tanımı merkezi olmayan finans sistemi için kullanıldı. Finans işlemlerinin kontrolünün herhangi bir kurum tarafından yönetilmediği kredi platformları olarak faaliyet göstermeye başladı. Daha sonra 2020 yılının başında kullanıcıların kripto paraları likidite havuzuna para koyabildikleri bir sistem haline geldi. Bu kripto paralar ile kendiliğinden çalışan piyasa diğer kullanıcılar ile ticari yapmasını sağlayan bir likidite oluşturmasını amaçladı. Bu platformlar kullanıcıların daha düşük alım satım farkı sayesinde daha uygun fiyatlardan işlem yapmasını sağlanıyor.” dedi.

DeFi nasıl popüler oldu?

Zhao şöyle cevap verdi. “Geçtiğimiz yılın sonunda ivmesi başladı. Merkezi olmayan finans platformları eğriye göre fiyatlandırma yapıyor. Fiyatlandırmadaki eğri çok şeffaf olduğu için avantajlıdır. Kullanıcılar bu sayede para kaybederse nedenini görebiliyorlar.”

Binance, DeFi’ye nasıl dahil oldu?

Zhao: “Pek çok kişi merkezi olmayan finans platformlarının projelerini desteklemiyor merkezi borsalar ile rekabet edemeyeceğini düşünse de Binance olarak DeFi yenliklerini destekliyoruz. DeFi platformlarının kripto paralarını tanıtıldıkları gibi listelerimize ekliyoruz. DeFi ile ilgili bir yılı aşkın süredir Binance Akıllı Zincir üzerinde çalışıyoruz.

Binance Akıllı Zincir, DeFi’nin beraberinde getirdiği artan trafik ve Ethereum’daki yüksek yoğunluğa bağlı işlem ücretlerindeki yükseklik gibi sorunları azaltmayı hedeflemektedir. Binance Akıllı Zincir, girişimcilerin DeFi projelerini daha hızlı başlatmalarına olanak sunuyor.” dedi.

 

etherum 2.0

Binance, Ethereum 2.0 hakkında ne düşünüyor?

Zhao: “Ethereum 2.0 için büyük umutlarım var. Ethereum 1.0 ‘i hafife aldım. 2015 yılında Ethereum kurucularından Vitalik Buterin benimle proje hakkında konuşurken başarılı olamayacaklarını söylemiştim ama beni şaşırttı, yanıldığımı kanıtladı. Vitalik ve ekibinin Ethereum 2.0 için bazı teknik zorlukları aşacağını düşünüyorum. Etherum 1.0, her şeyi yapabileceklerini kanıtlayan bir çalışma oldu ancak teknik bazı sorunları halen bulunuyor bunların çözülmesi gerekiyor. Kapasiteleri halen yüksek değil. Ethereum 2.0 için büyük umutlarım var ama gerçekten ortaya çıkması biraz zaman alacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir