Blockchain

Birleşmiş Milletler Kenya için blockchain çözümü sundu

Birleşmiş Milletler uyuşturucu ve suç ajansından bir yetkiliye göre, blockchain teknolojisi Kenya gibi uyuşturucu suçları ile mücadele eden ülkelerin milyarlarca dolar kaybetmesinin önüne geçmesine yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Güney Kore hastanelerinde blockchain, yapay zeka ve büyük beri kullanılacak

Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Millerler‘in Uyuşturucu ve Suç Bürosu’nun yolsuzlukla mücadele danışmanı David Robinson, blockchain gibi yeni teknolojilerin Kenya hükümetinde yaşanan yolsuzluk olayları ve diğer ekonomik suçlarla mücadelede yardımcı olacağına inanıyor.

3 Kasım tarihinde Nation Media Group’a Robinson açıklamalarda bulundu. David Robinson, “Blockchain teknolojisi, potansiyel olarak yolsuzluğu önlemek ve kamu kayıtlarını sahtekarlık ve dolandırıcılıktan korumak için kullanılabilecek bir araç. Bu sebeple uluslararası kuruluşlar için ilgi çekici hale geliyor.” açıklamasını yaptı. Blockchain tabanlı çözümlerin işlemleri tam zamanlı olarak yapılan işlemleri kayıt altında tutulacağını belirtti. Blockchain teknolojisinin kamu kayıtlarını dolandırıcılık ve sahtecilikten koruyabileceğini iddia etti. 

Robinson, yolsuzluk için  halkın güveninin ihlali anlamına geldiğini belirtti. Blockchain gibi teknolojilerin güveni artırmak için önemli bir araç olduğunu söyledi. “Çevrim içi güven, hem yabancıların ülkeye olan güvenini arttırır hem de halkın hükümete olan güvenini inşa eder.” dedi.

Reuters’in haberine göre Kenya bütçesinin üçte birini yolsuzlukta kaybetti. Yolsuzluğu önlemede teknolojik yetersizlikler dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor. Haberde ayrıca Kenya’nın her yıl yolsuzluklar nedeniyle 6 milyar dolar kaybettiğini belirtti. 

Dünyanın dört bir yanındaki bazı ülkeler, yolsuzlukla mücadelede potansiyel araçlar olarak hem blockchain teknolojisine hem de kripto paraları deniyor. Eylül 2020‘de Danimarka Dışişleri Bakanlığı , yolsuzlukla mücadelede blockchain kullanımını analiz eden bir rapor yayınladı . Temmuz ayında, Kazakistan‘ın yolsuzlukla mücadele servisinin başkanı, devleti ülkedeki yolsuzlukla mücadele için ulusal bir dijital para birimi geliştirmeye çağırdı.

Osman Yılmaz
Ekonomiye ve teknolojiye hayran bir tıbbiyeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir