Bitcoin
Bitcoin

Bitcoin, 10bin$ yükseliş trendi Google aramalarını etkiledi!

Bitcoin, uzun süredir sakinliğini koruyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde gelen Facebook‘un Libra atağıyla birlikte süreç tersine dönmüş gözüküyor.

Google Trends‘in arama analitiği sekmesinde yayınlanan verilere göre, bitcoin (BTC) kelimesi internet üzerinde 24 Haziran itibariyle en yüksek seviyeye ulaşmış.

Verile göre bitcoin aramaları, Facebook’un yeni kripto parası Libra’nın başlatılmasından sonraki süreci yansıtıyor.

Bitcoin

Gelen haberlere göre, daha geniş bir perspektiften konuya bakılacak olursa yapılan arama sıklığı 2017’deki verilerin yanında sadece %10 gibi bir değerde (Boğa yükselişi yılı olarak geçen bitcoinin değerinin 20.000 doları gördüğü dönem.) kalıyor.

Ülkelere göre sıralamak gerekirse, şu anda Bitcoin kelimesini en çok aratan beş ülke Nijerya, Güney Afrika, Avusturya, İsviçre ve Gana olarak belirlenebiliyor.

Google’ın Bitcoin verilerinden anlaşıldığı üzere, eski değerlerin çok çok altından kaldığı aşikar. Facebook’un yeni oluşumunun momentumun ana gücü olmadığına işaret ediyor. Bunun yerine bazı parametreler, bitcoinin kurumsal adımda kilitlerin kırıldığını ve ağ istatistiklerinin tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştığını gösteriyor.

Ethereum’un kurucu ortağı Joe Lubin, yüksek profilli endüstri rakamları gibi, Libra‘yı merkeziyetçi yapıdan uzak olduğu için eleştiriyor. Üst düzey, kripto borsası Binance‘taki araştırmacılar, sosyal medya devinin projesinin kripto para birimi alanında daha fazla hacim yaratabileceğini öne sürdü.

Basında, BTC / USD fiyat endeksine göre, son yirmi dört saatte yüzde üçten fazla değer kaybederek on bir bin doların altında işlem görüyor. 

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir