Bitcoin'de
Bitcoin Gündem

Bitcoin’de 2018’den beri ilk kez 17 bin dolar seviyesi görüldü

Fiyatı son birkaç aydır artan Bitcoin’de, 2018 yılının Ocak ayından bu yana ilk kez birim fiyat bazında 17 bin dolar seviyesi görüldü.

Bitcoin’in fiyatı Eylül ayının başında 10 bin dolar civarında iken, bugün itibariyle %70’lik bir artışla 17 bin dolara çıktı. Son 112 gündür 10 bin dolar barajının üzerinde kalan Bitcoin, bu anlamda da rekor kırmış oldu.

Bitcoin geçtiğimiz haftanın sonunda tarihinin en yüksek üç haftalık kapanışını gerçekleştirmişti. Buna en çok yaklaşabilen 2017 döneminde ise 20 bin dolar seviyesi görülmüş ancak bu seviyenin üzerinde çok uzun kalınamamıştı.

Bitcoin'de

Bitcoin’in piyasa değeri de tarihin en yüksek seviyesini yakalama yolunda emin adımlarla ilerliyor. Araştırmaçı Larry Cermak, yeni bir rekorun daha kırılması için yaklaşık 400 dolarlık bir artışın yaşanması gerektiğini ifade ediyor. Piyasa değerinde enflasyon nedeniyle zaman içerisinde yükselebildiği için fiyattan daha önce artış görülmesinin normal olduğu belirtiliyor.

Bitcoin’de fiyat neden yükseliyor?

Bitcoin’in yakın zamanda önemli fiyat artışı yakalamasının en önemli nedenlerinden biri, MicroStrategy ve Square başta olmak üzere birçok firmanın Bitcoin’e doğrudan yatırımda bulunması olarak gösteriliyor. Şirket bazında yatırımların yanı sıra, Wall Street‘in efsane ismi Paul Tudor Jones ve milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller tarafından ciddi seviyede bireysel yatırımların da gerçekleştiği belirtiliyor. Grayscale gibi firmaların ise kurumsal yatırımcıların ilgisindeki artışa uyum sağlamaları gerektiği için çok büyük miktarda Bitcoin almaları gerekiyor. Bu durum da Bitcoin’e olumlu yansıyor.

Bir başka önemli faktörün ise Mayıs ayında Bitcoin’in yarılanması (yeni Bitcoin’leri yaratma hızının düşürülmesi) olarak ifade ediliyor. Risk sermayedarı Tim Draper konuyla ilgili, “Yarılanma gerçekleşiyor ve insanlar Bitcoin’de yetersiz olduklarını ve daha fazla Bitcoin satın almaları gerektiğini anlayana, yani 6 ay geçene kadar fiyat yükselmiyor.” şeklinde konuşmuştu.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Vadeli Işlemleri Büyük Bir BTC Fiyat Hareketinin Habercisi Mi?

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir