Bitcoin Cash, Güncelleme, kapasite, yükseltme
Altcoin

Bitcoin Cash’in kapasitesi tekrardan yükseliyor

Bitcoin Cash için önemli bir güncellemenin 15 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanıyor. Bu güncelleme kripto paralar için ileriye dönük önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. BHC, Blokchain‘i daha sağlam hale getirmek ve işlem hacmini arttırmak için tasarlanmış yeni özellikleri sunacak.

Bitcoin Cash’in işlem kapasitesi yükseliyor!

Güncellemede, Bitcoin Cash‘in tek blok büyüklüğü 8 MB‘den 32 MB‘ye yükselecek ve böylellikle blok başına düşen işlem hacmi arttırılmış olacak. Ayrıca “OP_RETURN” alanını 80 ila 220 bayt arasında artıracak, böylece kullanıcıların Blockchain‘de veri saklamalarına izin verecek. Bu işlev, zaman damgası, hak yönetimi veya varlık oluşturma gibi kullanım durumlarını önleyecek.

Yeni özellikler eklenirken bir yandan da eskiye dönüş sağlanacak. Blok zincirinin hacklenmesini sağlayacağını düşünüp çıkarılan bazı akıllı sözleşmeler tekrar kullanıma sunulacak. NChain için bir geliştirici olan Steve Shadders, bir blog yazısında şunları söyledi: “Temel olarak, ele alınması gereken kenar durumlarını tam olarak araştırmak ve düzeltmek için çok fazla dikkat ve zaman eksikliği nedeniyle, buradaki tüm opcodes‘leri iptal etme kararı alındı. Bu konu hakkında şüphe hatta şüpheler vardı.” dedi.

Bu güncelleme Bitcoin Cash‘i Bitcoin’e göre çok yönlü hale getirecek. Ayrıca yapılan bu yenilikler BHC topluluğunun kabul ettiği yenilikler ve Mayıs ayındaki kapasite güncellemesi de bunlardan bir tanesi. Kasım ayında tekrar bir güncelleme geleceği de gelen bilgiler arasında.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir