Bitcoin soruları
Bitcoin Rehber

Bitcoin ile ilgili Google’da en çok sorulan 10 soru ve cevabı

Bitcoin ve kripto paralar, geçtiğimiz yıldan bu yana çok daha geniş kitlelere ulaştı. Kripto paraların değerlerinin artması ve birçok sektörde Blockchain teknolojisinin konuşulması bunun en önemli nedenleri arasında. Hâl böyle olunca insanlar soluğu Google’da alıyor ve merak ettiklerini soruyor. Biz de bu makalemizde, global aramalarda en çok sorulan 10 soruyu ve bu soruların cevaplarını listeliyoruz.

İlginizi çekebilir: Kripto para terimler sözlüğü

1- Bitcoin nedir?

2009 yılında Satoshi Nakamoto rumuzunu kullanan anonim bir geliştirici tarafından geliştirilen Bitcoin, Blockchain veya Türkçe adıyla blok zinciri teknolojisini kullanarak çalışan bir kripto para birimi.

Dağıtık bir veri defteri şeklinde çalışan bu kripto para, bu yönüyle merkez bankaları tarafından basılan para birimlerinin aksine merkeziyetsizdir. Yapılan her işlem bloklara kaydedilir ve blok zinciri de bu şekilde oluşur.

2- Nasıl Bitcoin alınır?

Kripto paraları satın almak için yurtiçi ve yurtdışında hizmet veren borsaları tercih edebilirsiniz. Anlık fiyatların borsadan borsaya değişkenlik gösterdiğini unutmayın. Ayrıca kripto para borsalarının tümünde BTC olmasına rağmen altcoin’lerde durum farklılık gösteriyor. O nedenle eğer BTC değil de altcoin’lere yatırım yapmak istiyorsanız o coin’in seçtiğiniz borsada olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

3- Nereden Bitcoin alınır?

Ülkemizde güvenilir ve en çok kullanılan borsalar BTCTurk, Paribu ve Koineks olarak sıralanıyor. Bu borsalardan Bitcoin haricinde Ethereum, Litecoin ve Dash gibi farklı kripto paraları da satın alabiliyorsunuz. Daha çok altcoin’e ulaşmak ve al-sat yapmak isterseniz de en çok kullanılan yurtdışı borsaları arasında Binance, Kucoin, Bittrex gibi isimler bulunuyor.

Bitcoin soruları -2

Satın alabileceğiniz minimum tutar, tercih edeceğiniz borsaya göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bugün 100 TL‘ye bile Bitcoin satın alabilmek mümkün.

4- Bitcoin’e yatırım nasıl yapılır?

Kripto para birimlerine yatırım yapan insanların birçoğu, bu teknolojinin gelecekte başta finans olmak üzere birçok sektörlerde devrim yapacağını düşünüyor. O nedenle de kripto paraları satın aldıktan sonra uzun dönem yatırım aracı olarak görüp, elinde tutuyor.

Bazı insanlar ise kripto para birimlerinin volatil yapısından ötürü al-sat yaparak kâr etmeye çalışıyor. Bu noktada her iki stratejinin de riskli olduğunu ve yatırım yapan kişinin riskleri göze alarak karar alması gerektiğini belirtelim. Ayrıca eğer uzun dönem yatırım planı yapıyorsanız, aldığınız coin’leri borsada tutmak yerine kendi dijital cüzdanınızda veya imkânınız varsa Ledger gibi fiziksel cüzdanlarda tutmanız güvenliğiniz için daha doğru olacaktır.

5- Bitcoin nasıl çalışıyor?

Bitcoin, ağda gerçekleşen tüm işlemleri herkese açık şekilde sisteme kaydeder. Şifrelemeyi kullandığı için de sistemi kandırmak ve blok zincirini değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Ağa dahil olan herkesin şifrelenmiş açık ve gizli anahtar çifti vardır ve ortak anahtarlar bir hesap numarası veya adresi olarak kullanılır. Örneğin Ayşe Ahmet‘e BTC gönderirken, Ahmet‘in bu anahtar adresini kullanır.

İlginizi çekebilir: BTC para mı, yatırım aracı mı?

6- Bitcoin mining nedir?

Mining (madencilik), bir yandan ağda gerçekleşen işlemlerin onaylanması için kullanılan bir yandan da yeni Bitcoin‘lerin çıkarılmasını sağlayan sisteme verilen isim.

Mining işlemini direkt olarak bu iş için üretilmiş ASIC cihazlarla yapabileceğiniz gibi bilgisayarınızın ekran kartıyla da yapabilirsiniz. Hatta mobil cihazlarla bile madenciliği yapılabilen farklı coin’ler var. Ancak özellikle BTC tarafında artık algoritmanın çok zor olması ve artan madenci gücüyle birlikte kâr elde etmenin çok zor olduğunu da belirtelim. Ayrıca kripto paraların hepsi madenciliğe uygun bir yapıda değil.

7- Bitcoin mining nasıl yapılır?

Herkese açık bir sistem olduğu için dileyen herkes BTC mining yapabilir. Ancak yukarıda söylediğimiz gibi bu işten gelir elde etmek için elektrik tüketiminin ucuz olduğu bir yerde olmanız ve birden fazla ekran kartına veya ASIC cihazlara sahip olmanız gerekiyor.

Günümüzde insanlar gerekli donanımı elde ettikten sonra mining havuzlarına dahil olarak diğer insanlara beraber bu işlemi yapıyor ve sisteme yaptıkları katkı kadarınca BTC kazanıyor.

Bitcoin freelance

8- Kaç tane Bitcoin var?

Bitcoin 21 milyon adetle sınırlı. Şu anda ise bunun yaklaşık %80‘i yani 17 milyonu çıkarılmış durumda. Ayrıca her coin’in birbirinden farklı adette olduğunu belirtelim. Ayrıca bazı coin’ler madenciliğe açık bir yapıda gelirken, bazıları mine edilemiyor.

9- Bitcoin değeri ne?

Aynı dolar, TL ve altın gibi BTC fiyatı da her an değişiyor. Şu anda 1 BTC yaklaşık 11 bin dolar seviyesinde. Geçtiğimiz günlerde ciddi bir düşüşle 6000 dolara gerileyen kripto para birimi, Aralık 2017‘de ise 20 bin doları görmüştü. Gelecek ile ilgili ise tahmin edebileceğiniz gibi herkesin farklı bir görüşü var. İşin teknolojisine güvenenler ileride çok daha yüksek rakamlar görebileceğimizi söylerken bunun bir balon olduğunu ve patlayacağını iddia eden kişiler de var.

10- Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash bir Bitcoin forku. Türkçe’ye “çatallaşma” olarak çevrilen “fork” terimi, bir coinin kaynak kodlarından yola çıkarak farklı bir yolda ilerleyen yeni bir proje oluşturulmasına verilen isim. Ayrıca blok zincirinin bölünerek geliştirilmesi Hard Fork, bölünmeden geliştirilmesi ise Soft Fork olarak adlandırılır. BTC Cash bir Hard Fork‘tur.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

One thought on “Bitcoin ile ilgili Google’da en çok sorulan 10 soru ve cevabı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir