Bitcoin Gündem

Soygun kazançlarını Bitcoin ile aklayan çete çökertildi

Dünyadaki birçok finansal kurumdan siber yöntemlerle yaklaşık 1.24 milyar dolar çalan ve bu parayı Bitcoin’e çevirerek aklayan çete çökertildi.

100’den fazla bankadan para çaldılar!

İspanya Polis Teşkilatı‘ndan yapılan açıklamada çetenin üyelerinin yakalandığı belirtildi. İspanya polisi ve Europol’ün ortaklaşa düzenlediği operasyonda yakalanan çete üyelerinin 4’ünün Ukrayna ve İspanya vatandaşı olduğu belirlendi. Ayrıca yapılan açıklamada çete liderinin Denis K. isminde bir Ukrayna vatandaşı olduğu, İspanya’nın Alicante şehrinde tespit edilip yakalandığı medya ile paylaşıldı.

Çete, 5 yıllık sürede Avrupa’da yaklaşık 100’den fazla bankadan 10 milyon Euro değerinde para çaldı. Bu saldırılardan en çok Rus bankaları nasibini aldı. Bankaların sistemine, çalışanların maillerine gönderdikleri sakıncalı içeriklerle birlikte her denemelerinde sonuca ulaşan çete üyeleri, bu yöntem ATM’leri kontrol ederek kendi hesaplarına sınırsız para geçirme şansı yakaladıkları da gelen bilgiler arasında.

Çaldıkları paraları asla harcamayan çete üyelerinin, tüm paraları Bitcoin’e çevirerek kripto para ile kendilerine ev, arazi ve diğer ürünleri aldıkları açıklandı.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir