Bitcoin

Bitcoin vadeli işlemleri büyük bir BTC fiyat hareketinin habercisi mi?

Bitcoin son birkaç haftada oldukça dalgalıydı. Ancak vadeli işlemler piyasasının açık ilgisi, yatırımcıların büyük bir hamle güdüsüyle kendilerini desteklemeleri gerektiğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Ethereum para çekme işlemleri Binance tarafından geçici olarak durduruldu

Son haftalardaki dalgalı seyirleriyle üç yıl içerisinde ilk kez 16.000 doları gördü. Piyasalardaki açık ilgi ise, daha büyük bir volatilite artışının büyük ihtimalle çok yakın olduğunun göstergesi.

Açık faiz

Açık faiz, vadeli işlemler piyasasında aktif olarak açık olan sözleşmelerin toplamıdır. Açık faizin yüksek olması, Bitcoin fiyat hareketine bahis yapan çok sayıdaki tüccarı ifade eder.

Bitazu Capital kurucu ortağı Mohit Sorout, BTC vadeli işlemlerin açık ilgisinin tüm zamanlardan daha yüksek seviyede olduğunu belirtti. Bu da, yakın vadede artan volatilite şansının sürpriz olmaması demek.

Yüksek açık faiz, büyük dalgalanmanın tetikleyicisi olabilir

BTC vadeli işlem sözleşmeleri, tipik olarak 125x’e kadar yüksek kaldıraç sunmaktadır. Kullanıcılar, kullandıkları platforma bağlı olarak 1x ile 125x kaldıraç arasında herhangi bir yere erişebilir.

Bir pozisyonun kaldıraç oranı ne kadar yüksek ise, tasfiye fiyatı giriş fiyatına o kadar yakındır. Şöyle düşünebiliriz:
Bir tüccar 20x BTC uzunluğunu 16.300 dolara koyarsa, 20x kaldıraç ile bir tüccar 10.000 dolar değerinde sermaye ile 200.000 dolar işlem yapabilir.

Fakat yüksek kaldıraç tasfiye fiyat bekçisinin daha sıkı olduğu anlamında gelir. 16.300 dolardan 20x uzun olması durumunda, Bitcoin 15.600 doların altına düşerse pozisyon tasfiye edilir.

Bunlardan dolayı, büyük bir fiyat hareketi yaşandığında ve vadeli işlemler piyasasının açık ilgisi yüksek olduğunda BTC büyük dalgalanma artışları görme eğilimi sağlar.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir