Bitcoin Blockchain Gündem ICO

İsviçre’nin en büyük bankası, Bitcoin ile işlem yapmayı reddetti

USB Başkanı Axel Weber, İsveçre’nin en büyük bankasının müşterilerine Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile işlem yaptırmayacaklarını açıkladı. Weber kripto paralarla ilgili daha sık kontroller edilmesi çağrısında bulundu. “Kripto paralar genellikle güvenli değil bundan nedenden dolayı istismar edilmeye açık.” cümlelerini kullandı.

İlginizi çekebilir: BlackRock çalışanları Blockchain yatırım fonu kurmak için istifa etti

Başkanın açıklamasına göre:

Kripto para birimleri en iyi “spekülatif yatırım araçları”dır ve en kötüsü “terörün, kara paranın aklanması ve diğer suç faaliyetlerinin finanse edilmesini kolaylaştırır.  Kripto para birimleri bir para biriminin özelliklerine sahip değildir. Şu anda, çok uçucudurlar ve nadiren uygun ödemeleri yapmak için kullanılırlar.”

Ancak Weber, kripto paranın altında yatan teknolojide, Blockchain‘de fırsatları gördüğünü itiraf ediyor : “Bu süreçleri daha basit, daha hızlı ve daha güvenli hale getiren her şey bizim için faydalı: müşteri, hissedar veya banka.”

Bitcoin gerçek para birimi değil

Bu Weber’in kripto paralar hakkında ilk eleştirisi değil. Geçen yıl, Bitcoin hakkında gerçek bir para birim olmadığını söylemişti:

Gerçek bir para biriminin yerine getirilmesi gereken üç işlevi vardır: bu bir ödeme aracı olmalıdır  bu nedenle, Bitcoin evrensel olarak kabul edilmez.İkincisi, para bir değer ölçüsüdür, ama Bitcoin’de yazılmış hiçbir fiyat yoktur. Bitcoin fiyatı sabit olmadığı için Bitcoin bu koşulu karşılamamaktadır. Bitcoin’in temel dezavantajı, dağıtılan paraların sayısının sınırlı olmasıdır.

Weber kripto paranın eleştirisinde tek başına değil. Geçen yılın Kasım ayında Deutsche Bank , müşterilerine Bitcoin yatırımına ilişkin resmi bir uyarı yayınladı. Bu yılın Ocak ayında, Deutsche Bank’ın eski ekonomisti Thomas Mayer, kripto paralarını “kötü bahis” ve bilinmeyen riskli spekülatif objeler olarak tanımladı.

Bu yılın Ocak ayında, Kuzey Amerika Menkul Değerler Yöneticileri Derneği (NASAA) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Main Street yatırımcılarını kripto para ve ICO yatırımlarına karşı uyardı. NASAA‘nın uyarıda bulunduğunun ana nedenlerinden biri, yatırımcıların potansiyel olarak yatırım yaptıkları ürünler hakkında yeterince bilgilendirilmemesiydi.

 

One thought on “İsviçre’nin en büyük bankası, Bitcoin ile işlem yapmayı reddetti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir