Bitcoin para mı
Bitcoin

Bitcoin: Yatırım aracı mı, para mı?

Son dönemde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı ilgi muazzam. Bir taraftan Atari ve Kodak gibi büyük şirketlerle beraber Rusya ve Venezuela gibi ülkeler kendi kripto paralarını çıkartıyor, bir yandan Ripple merkez bankaları ve global ödeme sistemleriyle anlaşıyor, Bitcoin ise geçtiğimiz yıl 20 bin dolar değerine kadar ulaştı ve her geçen gün daha fazla konuşuluyor.

Bitcoin özelinde şu an üzerine düşünülmesi gereken konuların başında ise “Bitcoin bir yatırım aracı mı, yoksa para mı?” sorusu öne çıkıyor.

Bitcoin ile alışveriş yapan insan sayısı çok az

2013 yılından bu yana sanat galerisinde kripto para ile ödeme kabul eden Bert Green, “Şu ana kadar kripto para ile sadece iki satış olduğunu hatırlıyorum. İnsanlar Bitcoin ile ödeme yapmıyor” diyor.

Bitcoin: para mı yatırım araci mı

Bert Green bu konuda yalnız değil. Çünkü Bitcoin mevcut yapısıyla her ne kadar bir “para birimi” olarak değerlendirilse de günlük hayatta bir yatırım aracı gibi düşünülüyor. Çünkü insanlar gün geçtikçe değerleneceğini düşündüğü ve 1 saatte değeri 1000 dolar değişebilen bir para birimiyle alışveriş yapmak istemiyor.

Çözülmesi gereken konular

2013 yılında Kashmir Hill bir deney yaptı ve bu deneyin sonuçlarını Forbes’ta paylaştı. Bir hafta boyunca sadece Bitcoin ile ödeme kabul eden yerleri kullanarak yaşamaya çalışan Hill, tabii ki o yıllarda çok fazla yer olmadığı için sorunlar yaşadı. Bir sene sonra deneyini yenileyen Hill, bu sefer çok daha fazla yer bulmasına rağmen başka sorunlarla karşılaştı. Örneğin bir öğle yemeği sonrası Bitcoin ödemesinin karşıya geçmesi 2.5 saat sürmüş ve bu yüzden restorandan çıkamamış.

Şu anda da Bitcoin hem işlem masrafları hem de hız konusunda en iyi kripto para değil. Ondan çok daha hızlı ve masrafsızları var. Ancak tüm bunlar aslında kripto paraların başlangıç dönemini yaşadığımız için böyle. Lightning Network ve diğer geliştirmelerle birlikte yakın gelecekte çok daha hızlı ve masrafsız ödemeler görebileceğiz. Gün geçtikçe kripto para kabul eden yerler de hızla artıyor. Şu anda bırakın ABD’yi Türkiye‘de bile kripto para ile ödeme alan birçok işletme var. Bunun sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Henüz bu konular çözülmediği için yakın geçmişte bazı firmaların Bitcoin’den vazgeçmek zorunda kaldığını gördük. Bunlardan biri olan Valve, yüksek işlem ücreti ve volatil yapı nedeniyle Steam‘den BTC ile ödeme sistemini kaldırdı. Benzer nedenlerden dolayı OKCupid de bu seçeneği kaldırdı. Zamanında BTC ile ödeme aldığını unutan ve daha sonra fark edip Bitcoin değerlendiği için milyonlarca dolar kazandığını fark eden 50Cent gibi örnekler de var.

Tüm bu veriler ışığında bakalım Bitcoin, Winklevos kardeşlerin bakış açısına göre “altından daha iyi yapısıyla” bir yatırım aracı olarak mı kalacak, yoksa bir “para” olarak ödeme aracı mı olacak?

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

One thought on “Bitcoin: Yatırım aracı mı, para mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir