bithumb
Kripto para borsaları

Bithumb birçok ülkede faaliyetlerine son verdi

UpBit ile birlikte işlem hacmine göre Güney Kore‘nin en büyük kripto para borsası olan Bithumb, Kuzey Kore ve İran’ın da aralarında bulunduğu diğer 9 ülkede de faaliyetlerine son verdi.

İlginizi çekebilir: John McAfee: Kripto paralar köleliği bitirecek!

Bithumb’ın alt yapısında da değişiklikler olacak

Bu kararın altında yatan sebebin ise, NCCT kurumuna göre yüksek riskli ülkeler sınıfında yer alması olduğu belirtildi.Güney Koreli firmadan yapılan açıklamaya göre, 28 Mayıs tarihinden itibaren kara para aklama, terör finansmanı ve vergi kaçırma gibi kripto paraların karışabileceği yasa dışı aktivitelerin önlenmesi için; borsa alt yapısında çeşitli değişiklikler yapılacağı belirtilirken, bu değişiklikler kapsamında ilk atılan adımın ise bu yüksek riskli 11 ülkeye hizmet verilmesinin durdurulması olduğu ifade edildi.

Bithumb, TeX, WAX, Power Ledger, Loopring, Gifto
Bithumb

Bu ay başında Japonya’nın en eski ve en kuvvetli medya organı Mainichi Shimbun bir haber yayınlayarak; Yakuza isimli bir organize suç örgütü tarafından yüz milyonlarca dolar değerindeki yasa dışı paranın; Z Cash, Monero ve Dash formatında aklandığını iddia etmişti. Bu olaylar hükumetler arasında borsalara etki ettiği düşünülüyor. Bu 11 ülkeden çekilmesinde Japonya hükumetinin etkisi olabileceği söyleniyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Bithumb birçok ülkede faaliyetlerine son verdi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir