FIFA Dünya Kupası,Biletleme,Blockchain
Blockchain Gündem

Blockchain sistemi ile kara borsa biletlerin önüne geçilecek

İngiltere‘de kara borsa ile bilet satışı sorunu, Aventus‘un Blockchain teknolojisi ile çözmeyi umduğu milyar dolarlık bir sorun.

İlginizi çekebilir: Rusya ‘SWIFT’ ödemeleri yerine Ethereum platformunu kullanabilir!

Blockchain ile sahte bilet satışının önüne geçilecek

En sevdiğiniz futbol maçı veya sevdiğiniz konserler de ön sıralardaki biletlerin muhtemelen takipçisi olmuşsunuzdur. Ancak alacağınız bilet siz onu alana kadar tükenmişse, o bileti kara borsadan almaya ikna olabilirsiniz. Tabii ki bu durumda sahte bilet ve yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyorsunuz. The Guardian’a göre Adele gibi büyük sanatçıların kara borsa biletleri 12.000 dolara kadar çıkabiliyor. Bu kara borsa bilet çetelerinin önüne on yıllardır geçilemiyor lakin, Blockchain teknolojisi bu soruna çözüm olabilecek gibi görünüyor.

Aventus‘un kurucuları olan Annika Monari ve Alan Vey, Rusya‘da oynanacak olan FIFA Dünya Kupasının bu teori için bir test fırsatı olabileceğini söyledi. Ayrıca Blockchain tabanlı sistem, Avrupa’da etkinlikler için 10.000‘den fazla bilet kullanacak.

Kara Borsa Bilet Satışı

Blockchain sisteminde olan bilet için kayıtlar değişmez olacak ve bu nedenle sahtecilik yapılamayacak. Ayrıca bilet, almış olduğu sahibine özel anahtarla bağlanarak korunmuş olacak.

Kara borsa bilet sektörü İngiltere’de yıllardır kullanılan ve 1.3 milyar dolarlık yıllık değeri olan sektör. Blok zinciri teknolojisinin bu sektörde kullanılması sahte biletlemeyi ve kara borsa bilet satışını bitirecek gibi görünüyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir