Blockchain
Blockchain

Blockchain önergesi resmen meclise taşındı!

Blockchain önergesi resmen meclisteki kürsüler de tartışılmaya başlandı. Daha önce Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen yerli kripto para ifadeleri dillendirilmeye başlanmıştı. Şimdi ise, haberleşme çağının getirdiği nimetlerden faydalanmak için çalışmalar başlıyor.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından verilen önerge, Türkiye’nin Blockchain teknolojilerinde daha etkin bir tavır göstermesi gerektiğini ve bunun araştırılmasını vurguluyor. Sadece kripto paralar değil, Blockhain’in de dünyada önem kazandığını ifade ediyor.

Osman Budak, verdiği demeçte aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“2018’deki zirve değerinde kripto para miktarı, dünya dolar rezervinin yüzde 7’si, euro rezervinin yüzde 39’u ve altın rezervinin yüzde 10’u kadardır. Bütün bu etkisine karşın kripto para sistemi, Blokzincir sisteminin küçük bir parçasıdır. Global dünyanın yeni bir güvenlik mekanizması olarak gelişen bu teknoloji, dünyadaki ticaret sistemini yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir. “

Budak buna ek olarak araştırma önergesinde Blockchain teknolojisinin altyapı sunduğu kripto paraların 19 ülke dışındaki tüm ülkelerin milli gelirlerini de aştığını ifade etti. Blockchain kripto paralar dışında sanayiden, e-tapuya ve e-kimlik kartlarına kadar yüzlerce alanda kullanılmakta.

Blockchain nedir? Ne işe yarar?

Blockchain, işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanıdır. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Yani, alan da veren de anonim olarak sistem tarafından atanıyor.

Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

 

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir