Blockchain

Blockchain, salgın sırasında 17 milyon kişinin seyahatine olanak verdi

Koronavirüs salgınının seyahat endüstrisini derinden etkilemiş olmasına rağmen blockchain teknolojisi bu etkiyi minimuma indirdi.

Blockchain destekli bir QR sağlık kodu sistemi, Çin ile Çin’in güney kıyılarında özerk bir bölge olan Makao arasında en az 17 milyon insanın seyahat etmesine olanak sağladı.

QR sağlık ağı

Çin’in güney Guangdong eyaleti ve Makao, dünya çapındaki seyahati tehlikeye atan koronavirüsten dolayı, iki bölge arasında tehlikesiz ve sağlıklı bir seyahat sağlamak amacıyla blockchain teknolojisi ile desteklenen bir QR sağlık kodu ağı kullanıyor.

Sistem, kişisel verileri doğrudan takas etmeden yolcuların sağlık durumunu doğrulamak için her iki tarafı da yetkilendiriyor. Çin ana karası ve Makao’daki sağlık yetkililerinin, sınırı geçen kullanıcılar tarafından gönderilen sağlık bilgilerini doğrulaması gerekiyor. Ancak yine de ilgili düzenlemelere uymak için birbirleriyle doğrudan veri alışveriş yapmamalılar.

Sınır ötesi seyahati mümkün kılmak

QR sağlık kodu sistemi, Çinli internet devi Tencent Holdings ile ilişkili bir fintech geliştiricisi olan WeBank ile Çin açık kaynaklı bir blockchain platformu olan FISCO BCOS tarafından geliştirildi.

Blockchain, kişisel sağlık bilgilerinin ve yolcuların kimliklerinin şifrelenmesinde etkili.

İlginizi çekebilir: IBM ve R3 blockchain altyapısı için işbirliğine gidiyor

Sistem nasıl çalışıyor?

Her iki taraftaki sağlık yetkilileri yolcuların sağlık durumlarını ve kişisel verilere erişmeden bilinen bir covid-19 vakası ile temas durumlarını doğrulayabiliyor. Bu sayede sınırın her iki tarafındaki doğrudan alışverişi yasaklayan gizlilik düzenlemelerine uyuyorlar.

Blockchain teknolojisi koronavirüs salgınının en çok etkilediği seyahat sektörü tarafından iyileştirici bir güç olarak her geçen gün daha da çok benimsenmekte.

İlginizi çekebilir: Çin’in Hainan eyaleti turizm için blockchain destekli ödül sistemi planlıyor

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir