Blockchain

Blok zinciri teknolojilerine, Merkez Bankasından atılım geliyor!

Blok zinciri teknolojileri son yıllarda global piyasalarda çok önemli bir yere sahip olmaya başladı.

Bugün yayınlanan On Birinci Kalkınma Planı’nda yer alan bilgilere göre Merkez Bankası günümüzün getirmiş olduğu şartlara göre şekil alarak kendini dijital sektöre konumlandıracak.

Türkiye’de blok zinciri tabanlı kripto para uygulamaya konulacak. Kripto para biriminin altyapısını Fintek adlı bir şirket üstlenecek. Konu için bir yol haritası çıkarılması beklenirken pratikte altyapı tek bir kamu kuruluşu üzerinden sürdürülecek.

Kalkınma Planı’nda yeni teknolojilerin yanı sıra, İstanbul’un finans merkezi haline getirilmesi, finansal aktörlerin reel sektörde destek arttırılması gibi konular da yer aldı.

İpotek Finansmanı Kuruluşu‘nun (İFK) ihraç limiti, sermayesinden bağımsız hale getirilecek ve İFK’nin ihraç maliyetlerini azaltmaya yönelik SPK kurul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi saklama ücreti gibi işlem maliyetlerinde indirimler yapılacak. İFK tarafından ihraç edilecek menkul kıymetler, repo gibi likidite sağlama amaçlı işlemlere konu edilebilecek. Banka bilançolarındaki varlıkların seküritizasyonu teşvik edilecek. KOBİ varlık kiralama şirketi kurularak kira sertifikası ihracı yapılacak ve ihraç masraflarında destek sağlanacak.

Uygulamaya geçirilmesi durumda, ekonomik alanında ilerleme getirecek hamleler olduğu kaçınılmaz.

Süreç doğru yürütülürse Türkiye’de bu furyada pek geride kalmayarak ben de varım diyebilecek mi? Bunu önümüzdeki süreç gösterir.

 

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir