LO3 Energy Centrica
Blockchain Gündem

British Gas daha ucuz ve yenilenebilir enerji için Blockchain kullanacak

İngiltere’nin en büyük enerji sağlayıcısı Centrica, gaz ve elektrik müşterilerine daha ucuz ve daha yeşil enerji sunmak için Blockchain teknolojisini deniyor.

İlginizi çekebilir: Michael Owen kendi kripto parasını çıkardı: “OWN”

Birçok ülkeden katılımlar olacak

Enerji Tüketici Teknolojisi (DLT), enerji tüketicileri arasında eşler arası bir ticaret sunmak için tasarlanan Centrica‘nın Yerel Enerji Piyasasını (LEM) geliştirmek için bir araç olarak kullanacak. British Gas‘ın sahibi olduğu şirket, Blockchain Startup’ı LO3 Energy ile ortaklık kurdu.

New York merkezli şirket, enerji şirketlerine Blockchain teknoloji çözümleri sağlamaktadır. Yapılan bu ortaklıkla birlikte LEM üyelerine dağıtık defter teknoloji anlatılacak. Ayrıca Centrica, şirketin veri platformu olan Exergy‘yi kullanacak ve eşler arası ticarette dâhil olmak üzere birçok enerji işlemini deneyecek. Bu işlemlerin ayrıntılarını depolamak ve transferini sağlamak için Blockchain teknolojisinden yardım alacak. Bu teknoloji ile birlikte pazardaki şirketler tek bir düğme ile enerji alımı ve satımı yapabilecek.

Şirket Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, Avusturya ve İsviçre‘deki katılımcılara olanak sağlayacak bu platform geliştirmek için EPEX SPOT olarak bilinen Avrupa Güç Borsası ile anlaşma imzalayarak enerji endüstrisinde yeni bir dalga oluşturacak.

Centrica
British Gas daha ucuz ve yenilenebilir enerji için Blockchain kullanacak

Centrica Business’ın İcra Kurulu Başkanı Mark Hanafin, “Dijital teknolojilerin çoğalması enerji sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahip, bu da müşterilerimize enerji ve hizmet sunmanın yeni ve daha iyi yollarını bulmamıza izin veriyor” dedi. Bu teknolojinin enerji sektörü için bir fırsat olduğunu söyleyen Hanafin, “Blockchain teknolojisini teorik olarak test etmemiz, uygulamaya geçirmemiz için heyecan verici bir fırsat” dedi.

Yenilenebilir enerjinin kullanımı artacak

Centrica, Blockchain teknolojisini deneyen ilk enerji şirketi değil. Daha önce İngiltere merkezli Verv, Blockchain sistemi ile ilk fiziksel enerji satışını gerçekleştirmişti. Ayrıca, tüketicilerin para tasarrufu ve daha verimli bir hizmet almasına yardımcı olacak ticari blok zinciri hizmetleri geliştirmek için birçok küresel enerji şirketi işbirliği yaptı. İşbirliği, enerji tüketicilerine sunulan yenilenebilir enerjinin kullanılabilirliğini daha da artırmayı hedefliyor.

 

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir