Budweiser
Blockchain Gündem

Budweiser ana şirketi arpa takibi için blockchain kullanacak

Aralarında Budweiser‘ın da bulunduğu Stella Artois, Corona gibi bira markalarının ana şirketi konumundaki AB InBev, bira yapımında kullanılan arpanın tedarik zinciri içerisindeki takibini kolaylaştırmayı sağlayan bir blockchain altyapısı kullanacağını açıkladı. AB InBev, bu proje kapsamında Avrupa’daki biraseverler için bir deneme yapacak.

İlginizi çekebilir: Estée Lauder, Daha Fazla Kalite Ve Güvenlik Için Blockchain Kullanıyor

Proje için kullanılacak olan platformu blockchain startuplarından SettleMint geliştirecek. Fujitsu ise projenin destekçilerinden biri konumunda yer alıyor.

Budweiser ve diğer biraların dağıtımı kolaylaşacak

Budweiser gibi bira markalarının sahibi olan AB InBev, bünyesindeki arpa yetiştiricilerinin %60’lık kısmı ile doğrudan işbirliği içerisinde yer alıyor. Bu kesimde 5 kıtada 13 farklı ülkeye kadar yayılan farklı arpa yetiştiricileri bulunuyor. Ancak bu blockchain altyapısı ile AB InBev, doğrudan işbirliği içerisinde olmadığı diğer %40’lık kısımla irtibatı kuvvetlendirmeyi amaçlıyor. Yeni oluşturulacak platform sayesinde 80 civarında arpa yetiştiricisi arasında bağlantı kurulması planlıyor.

AB InBev’in üretkenliği, karlılığı ve çevresel faktörlerin analizini kuvvetlendirmeyi hedeflediği projeyle ilgili açıklamasında, “Platform üzerinden toplanacak olan veri müşterilerimizin tedarik zinciri hakkında doğrudan bilgi sahibi olmasını sağlamakla kalmayacak, bunun yanı sıra tarımsal anlamda da arpa yetiştiricilerimizin su ve enerjiden aldığı verimi artıracak.” ifadelerine yer verildi.

Budweiser

Günümüzde müşteriler, kullandıkları ürünlerin tedarik zinciri ile ilgili şeffaflık istiyor. Bu yüzden şirketlerin tedarik zinciri yönetimi ile ilgili blockchain teknolojisi kullanarak yiyecek takip sürecini kolaylaştırmaları, pazardaki rekabet seviyelerini artırmalarını sağlıyor. AB InBev’in bu girişimi ile birlikte sahip olduğu bira markalarının ürünlerinde en iyi malzemeleri kullanmalarına önayak olacağı düşünülüyor.

AB InBev, SettleMint ile birlikte geliştirdiği projeden önce de birkaç farklı blockchain projesinde yer almıştı. Tedarik zincirindeki ürünleri takibini kolaylaştırmak için BanQu isimli startuplarla beraber çalışan firma, aynı zamanda Trust Your Supplier (Tedarikçine Güven) isimli blockchain platformunun da bir üyesi konumunda yer alıyor. Bu platform ile tedarikçilerin doğrulama ve yasallaşma işlemleri hızlandırılıyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir