Blockchain

Busan City blockchain tabanlı kupon hizmetine başladı

29 Ekim günü Güney Kore’de bulunan Busan Bankası (BNK), blockchain tabanlı bir cüzdan açıkladı. Bu cüzdan dijital kupon hizmetlerini destekleme amacıyla oluşturuldu.

Verilen kupon hizmetleri, kamu kurumları ve çalışanların sosyal yardım noktaları tarafından verilmiş olan sübvansiyonları içeriyor. Kupon düzenleyenler, kuponların nerede ve ne zaman harcanabileceği gibi kuralları belirleyebiliyor. Kupon durumu, blockchain üzerinde görüntülenebiliyor.

Oluşturulan dijital cüzdana BNK’nın resmi uygulaması aracılığı ile erişilebilmekte. Bir QR kodu, kullanıcıların belirlenmiş mağazalarda ödeme yapmasını, dilerlerse kuponları başkalarına hediye etmelerini sağlar.

Bir BNK yetkilisinin şunları söylediği öğrenildi:

“Bölgede blockchaine dayalı yeni bir dijital para birimi dağıtarak, yerel tüccarları desteklemeyi ve yerel yönetim politika bütçelerinin ve idaresinin verimliliğine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Şehir, geçtiğimiz yıl temmuz ayından beri birden çok blockchain projesinde yer aldı.

İlginizi çekebilir: LG, Güney Kore’de okullar için Blockchain ağı kurduGüney Kore’de dijital para geliştirilecek

Temmuz 2020’de Busan City ve Busan Endüstri Bilimi ve İnovasyon Enstitüsü tarafından, dünyanın en yoğun beşinci limanı olan Busan Limanı’nda insansız bir blockchain tabanlı akıllı lojistik sistemi planlamaları tamamlandığı duyuruldu.

Haziran ayında blockchain firması Coinplug tarafından geliştirilen merkezi olmayan bir kimlik doğrulama hizmeti başlatıldı. Busan Blockchain ID Uygulaması kullanılarak kamu hizmetlerine erişim sağlanabilmesi amaçlandı.

Ağustos ayında yine aynı firma Coinplug, tüketicilerin uygulama sayesinde insansız marketlere girebileceklerini duyurdu. Bu mağazalar artık Kore’de sıradan durumda.

 

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir