Nevada
Gündem

Çılgın kripto para milyarderi Nevada’da şehir kuruyor

Bir kripto para milyoneri Nevada çölünde Tesla’nın Gigafactory fabrikasının yanında Ethereum üzerine çalışan ütopik bir şehir kurmayı planlıyor. Bu şehrin tasarımlarını yapan milyoner basın ile bu tasarımları paylaştı.

İlginizi çekebilir: Fransa kripto paralara uygulanan vergiyi düşürüyor

Şehrin yapımına 2019’da başlanacak

Tamamen Blockchain üzerine kurulu olacak şehir, kapitalist dünyadan bağımsız bir yapıya sahip olacak. Yapılan açıklamada, “Kent, dünyanın değişen teknolojilerinin yanı sıra iş geliştirme, konut yaşamı ve ticaretin nasıl gelişebileceğini göstermeyi hedefliyor” dendi.

Nevada çölünde 67 bin hektarlık arazi üzerine kurulacak olan şehrin yanında Tesla’nın sanayi parkı ile beraber Google ve Apple gibi devlerin binaları da bulunuyor. Blockchains LLC’nin kurucusu Berns 2015 yılında Ethereum üzerindeki yatırımdan elde ettiği karla bunu gerçekleştiriyor. Ayrıca Berns yaptığı açıklamada “Blok zincirine güvenecek kadar insan alabilsek, işlediğimiz tüm sistemleri değiştirmeye başlayabiliriz.” Diyor.

Ethereum şehrinin inşaatına 2019 yılında başlamayı hedefliyorlar. Şehrin içinde yapay zeka, 3D baskı ve nano teknoloji ile Blockchain teknolojisinde katkı sağlayan yüksek güvenlikli Blockchain kapsülü bulunacak. Ayrıca üniversite kurulması da planlar arasında yer alıyor. Şehirde e-spor turnuva alanı, binlerce ev ve bu evlere drone ile bir dağıtım sistemi, yenilenebilir enerji üretimi, ticari alanlar bulunacak.

Çılgın milyoner bu şehri nasıl yapılandıracak veya kurabilecek mi ilerleyen zamanlarda belli olacak. Biz bu haberi takip etmeye devam edeceğiz.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir