Dijital Yuan
Kripto para borsaları

Çin dijital Yuan ile yeni finans savaşına hazırlanıyor

Çin Halk Bankası dijital para gelişiminin jeopolitik çıkarlarına güçlü bir vurgu yaptı. Çin Halk Bankası pandemi döneminde de çalışmalarına hızla devam etti. Dijital para piyasaları için dijital Yuan ile önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

İlginizi çekebilir: PayPal, 4.2 Milyon Dolar Yatırımla Kripto Girişimine Katıldı!

Çin dijital para için ne yapıyor ?

China Finance dergisinin son sayısında yer alan bir makalede Pekin’in küresel yarışta dijital para birimlerini ihraç etmek için hız arttırmaları gerektiğini vurguladı. Makalede ayrıca Çin’in devletler arası mücadelede yeni savaş alanı olarak nitelendirilen dijital para piyasasında avantaj sağlaması için ilk adımları atmanın önemli farklar oluşturacağına yer verildi. Uluslararası alanda Yuan kullanımını yaygınlaştırmak ve dolar hakimiyetini yıkmak için dijital para piyasalarında atılacak önemli adımlar ekonomik alandaki dengeleri değiştirebileceği iddia edildi.

Dijital Yuan

 

Çin Halk Bankası tarafından çıkarılan dijital para geri bildirimi ulusal fon için önemli bir kaynak oluşturuyor. Pandemi sonrası ekonomik zorluklar ve politika belirlemede oldukça fayda sağlıyor. Makalede 2020 Nisan ayının sonuna kadar Çin Halk Bankası araştırma biriminin 130 kripto para patent başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Çin Halk Bankası araştırma birimi 2015 yılında kuruldu geçen 5 yıl içerisinde çok sayıda proje hazırladı. Bu projeleri 2020 yılı itibariyle gerçekleştirmeye hızla geçtiği görülüyor. Dijital para biriminin uygulama testi devlet tarafından işletilen bankaların tamamını kapsıyor. Ağustos ayında Pekin, dijital Yuan’ın Şangay, Pekin, Guangzhou ve Hong Kong‘da 400 milyon kişiyi veya ülke nüfusunun kabaca %29‘unu içeren bir deneme sürümünü duyurdu.

Dijital yuan

 

2022’de dijital Yuan kullanılabilecek mi ?

Çin Halk Bankası 2022 Kış Olimpiyatları’nda için dijital Yuan’ı kullanmayı hedefliyor. Dijital para yarışında hem Çin hem de ABD blockchain araştırmalarında büyük bir rekabet içerisinde. Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre Çinli bir firmanın bu yıl en çok patenti vermesine rağmen, şu anda ABD en çok blockchain patentine sahip ülke konumunda.

One thought on “Çin dijital Yuan ile yeni finans savaşına hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir