Altcoin Gündem

Çin Halk Bankası token oluşturulmasını yasaklıyor

Çin Halk Bankası (PBOC), mevcut bankacılık yasalarını revize etme hedefleri doğrultusunda kamuoyunun geri bildirimini istiyor. Yasalarındaki bazı hükümleri değiştirerek “dijital yuan”ı teşvik etmeyi planlıyor.

Yakın bir zamanda Çin Halk Bankası bir yasa tasarısı yayınladı. Tasarı, dijital yuan’ın yasalarla desteklenmesinden ve herhangi dijital bir tokenin çıkarılması ve satılmasının yasaklanmasından bahsediyor. Ayrıca tasarı, sanal para risklerinin önlenmesini de içeriyor.

İlginizi çekebilir: Japonya dijital yen için toplumun fikrini almak istiyor

Yaklaşık olarak 17 yıl önce yürürlüğe giren en kalabalık ulusun bankacılık yasalarının belirli yönlerini revize etme hamlesi, başarılı oldukları takdirde herhangi birinin şartları ihlal ettiği tespit edildiğinde önerilen bir yaptırımı içeriyor.

PBOC:

Bu düzenlemeyi ihlal eden herhangi biri için PBOC bu tür faaliyetleri durduracak ve yuan destekli tokenların yapım ve satışından elde edilecek gelirleri kaybedecek. İlgili gelirin beş katına kadar para cezası verilecek.

Bunlarla beraber dijital yuan’ı dolaşımdaki paranın yerine koymayı hedefleyen ülke Çin şu anda dünya güçlerinin önüne geçmiş durumda.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir