Gündem

Çin ‘in DCEP’i WeChat ve AliPay’e rakip değil

Bir CBDC araştırmacısına göre Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak bilinen Çin ‘in merkez bankası para birimi, Çin’deki dijital ödeme devleri olan WeChat ve AliPay ile rekabet içerisinde olmayacak.

Merkez Bankası Dijital Döviz Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changchun tarafından yapılan açıklamada, WeChat ve AliPay’in görevinin cüzdan hizmeti vermek iken DCEP’nin bir para birimi olduğu, bundan dolayı da aralarında bir rekabet için sebep bulunmadığı belirtildi.

WeChat

İlginizi çekebilir: Alibaba’nın kurucusu Jack Ma dijital para hakkında konuştu

Changchun:

“Aynı boyuta ait değiller. WeChat ve AliPay cüzdandır, dijital yuan ise cüzdandaki para.”

Ayrıca bazı kullanıcılar ileride bunları kullanmaya karar verebileceğinden dolayı her iki cüzdan servis sağlayıcısının da faydalı olacağını söylüyor.

Kapronasia’da bir fintech danışmanı olarak görev yapan Wang Leilei şunları kaydetti:

“Dijital yuan, uygulama aracılığıyla tahsis edilecekse bazı kişiler uygulamayı kullanmayı tercih ederken bazıları da WeChat veya AliPay’e aktarabilir. Bu tüketicilere ve kullanım durumlarına bağlıdır.”

Alipay

Çin’in CBDC projesi dijital yuanın nihayet gerçek dünya harcamaları için insanlara dağıtımıyla beraber ilerleme kaydetti. Bu hareket analistler tarafından etkileyici olarak nitelendirilse de, Shenzen’de dijital yuan alan bazı sakinler para biriminden pek de etkilenmediklerini dile getirdi.

İlginizi çekebilir: Çin Merkez Bankası Dijital Parası DCEP 1,1 milyar Yuan ile pilot işlemlere başladı

Dijital yuanın diğer şehirlerde de kullanıma başlanması beklenirken Çin Halk Bankası bir yasa tasarısı açıkladı. Bu tasarı ile herhangi bir dijital token oluşumunu yasakladı.

İlginizi çekebilir: Çin Halk Bankası token oluşturulmasını yasaklıyor

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir