Blockchain

Çin petrokimya maliyetlerini düşürmek için blockchain kullanıyor

Çin ‘in en büyük kimyasal üreticilerinden Sinochem, artan operasyon maliyetleri ve finansmanı ile mücadelede yardımcı olması için yeni bir blockchain depo makbuz platformu başlattı.

Sinochem

Pandemi sırasında daha fazla güvenlik önlemi için artan talep, Çin’in petrokimya ticaretindeki maliyetleri daha da artırdı.

Etkili risk kontrolünün olmaması ve toplu malların işlem süreçlerini güvenli bir şekilde izlemedeki zorluklar finans kuruluşlarının depo finansmanı kredilerini sıkılaştırmasına sebebiyet verdiğinden küçük işletmelerin kredi koşullarını karşılamasını zorlaştırıyordu.

Çin’in petrokimya ticaretinde rol alan büyük oyuncular, birçok işletmenin karşılaştığı yüksek finansman maliyetlerini hafifletmek için blockchain teknolojisini uygulamaya başladı.

Ülkenin ilk dijital depo makbuzu teminatlı finansman işlemi blockchain ile IoT teknolojisini entegre eden bir sistem kullanılarak 27 Eylül’de tamamlandı.

İlginizi çekebilir: Almanya’da enerji altyapısı blockchain ile bağımsızlaşıyor

İşlem kimleri içeriyor?

İşlem devlete ait petrokimya devi Sinochem Energy High-Tech, Nanchu Management Gruop ve Çin İnşaat Bankası İç Moğolistan Şubesi‘ni içeriyor.

Sistem; dolandırıcı depo makbuzları, sahte teslimat belgeleri, mallardaki belirsiz mal varlığı, teminat kaybı gibi riskler için bir çözüm sunuyor.

Çin Halk Bankası ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı dahil olmak üzere sekiz Çin bakanlığı finansal kurumlara ve işletmelere veri paylaşımlarını iyileştirme, tedarik zinciri finansman yerleşimlerini dijitalleştirme ve depo gelirlerini standartlaştırma görevi verdi.

Bütün bu önlemler tedarik zinciri finansmanı için risk korumalarını iyileştirmeyi ve tedarik zinciri firmaları için finansman zorluklarını azaltmayı amaçlıyor.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir