Blockchain Gündem

Çin’de küresel Blockchain yatırım merkezi kuruluyor

Devlet destekli Çinli bir yatırım ortaklığı şirketi, ülkedeki Blockchain teknolojilerini geliştirmek ve geliştirenlere destek için bir finansman merkezi kuracak. Çin’de önemli yatırım projelerine destek sağlayan ve yabancı sermayeleri ülkeye çekmekte olan Çin Yatırım Birliği, Küresel Blockchain Yatırım ve Geliştirme Merkezi (GBIDC) kuruyor.

Yerli projelere fon sağlanacak

Bu haber ilk Çin Yatırım Birliği tarafından yeni bir kuruluş kurmaya yönelik onay belgeleri ile başlamıştı. Daha sonra Çin Yatırım Birliği başkan yardımcısı bu belgenin doğru olduğunu onaylamıştı. Blockchain’in artan ününün böyle bir onaya sebep olduğu ve sonucunda yerli projelere fon sağlayacak bir yapı oluşturulduğunu belirtmişti.

Bu proje, yurt dışında yapılmakta olan Blockchain projeleri ile ortaklaşa bir şekilde çalışacak. Ülke içerisinde yüksek kalitedeki girişimlere yatırım yapılmasını amaçlayacak. Aynı zamanda Blockchain girişimlerine yatırım yapmak isteyen kurumlara danışmanlık servisi sunacak. Ülkedeki ekonomi ve yatırım reformlarını yapan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonuna bağlı olan Çin Yatırım Birliği bu projeyi destekliyor.

GBIDC girişimi ile birlikte Çin belirgin bir şekilde devlet tarafından yönetilen ve yerli Blockchain endüstrisini geliştirmeyi amaçlıyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir