Bitcoin Mining

Çin’in istenmeyen Bitcoin miner’ları Kanada’ya taşınabilir

Geçtiğimiz yıl Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Çin, kripto para mining’inin %60‘ını oluşturuyor. Ancak bildiğiniz gibi Çin, kripto paralara çok sert şekilde müdahale eden ülkelerin başında geliyor. Daha önce ülkedeki yerel ICO‘ları ve borsaları yasaklayan hükümet, şimdi de global borsalara erişimi kesmeyi planlıyor. Hâliyle bu ortamda Bitcoin miner’lığı yapmak pek kolay değil.

Çin miner’ları Kanada’ya mı gidecek?

Çin’in Shenzhen şehrinde Lightningasic isimli kripto para mining şirketinin başındaki isim Jack Liao, CNNMoney‘e bazı açıklamalarda bulundu. Liao, ülkede şu anda mining işini yürütmenin zor olduğunu söylerken, baskılardan dolayı hem kendisinin hem de aynı işi yapan birçok şirket sahibinin Kanada, ABD veya İzlanda‘ya taşınmayı düşündüğünü belirtiyor.

Çin hükümeti, kripto para miner’larının bu endüstriden çıkmasını istiyor ve gerekçe olarak da vergi ödememeleri, çevreye zarar vermeleri ve yangın riski gösteriliyor.

Ülkede baskılardan bunalan miner’ların nereye gideceği ise birçok koşula bağlı. Çünkü mining işleminin kârlı olabilmesi için elektrik ücretlerinin makul olması ve gidilecek yeni ülkedeki hükümetin kripto para endüstrisine Çin gibi yaklaşmıyor olması gerekiyor. Kanada da bu anlamda oldukça mantıklı bir seçenek. Zira ülkede soğuk bir iklim hakimken, ucuz ve yenilebilir enerji kaynakları da mevcut.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir