Blockchain

Çin’in Wikipedia’sı Baidu, Blockchain teknolojisine geçti

Çin‘de Wikipedia‘nın yerini alan online bilgi platformu Baidu Baike, platformdaki bilgilerin daha şeffaf ve daha fazla takip edilebilir olması için Blockchain teknolojisine geçti.

İlginizi çekebilir: Bitcoin ATM’lerinin sayısı 3000’i geçti!

Bazı özelliklere erişilemiyor

Bu konu hakkında şirketten resmi bir açıklama gelmese de, bu ansiklopedi servisinde yapılan aramalar Blockchain teknolojisine geçtiğini gösterir nitelikte. Site içinde yapılan aramalarda her bir ürünün önceki revizyonlarını Blockchain üzerinde özel bir işlemci değeri ile gösterdiği ortaya çıktı.

Baidu

Bu hizmet şuanda Baidu tarafından platforma eklense de henüz verilerin kimler tarafından, ne zaman ve ne sebeple girildiği gibi bazı detay özellikler erişilebilir değil. Aynı zamanda Baidu çalışanları WeChat‘ten yanıtladı sorularda, teknik alandaki sorunları hızla çözmeye çalıştıklarını vurguladılar. Ayrıca Blockchain teknolojisine geçişteki ana sebebin, platforma Wikipedia benzeri bir kredibilite kazandırmak olduğunu söylediler.

Baidu 2008 yılında Çin Halk Cumhuriyeti‘nde kuruldu. Şuanda Çin vatandaşlarına hizmet sağlıyor. Wikipedia‘nın ise Çin‘de de ülkemiz gibi yasaklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir