DeFi
Kripto para borsaları

DeFi hacmi yükselmeye devam ediyor

Yapılan araştırmalar DeFi döviz hacminin son 6 ay içerisinde hızla arttığını gösteriyor. DeFi platformları içerisinde Uniswap liderliğini sürdürüyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Projeleri Neden Birbirlerinin Kopyası?

DeFi

Ethereum tabanlı merkezi olmayan finans borsaları içerisinde 2020 ikinci çeyreğinde Uniswap hızlı bir büyüme kaydetti. 1 ay önce Uniswap işlem hacmi 24 saat içerisinde 426 milyon dolarlık işlem gerçekleşti. Uniswap bu işlem hacmiyle Coinbase Pro’yu geride bıraktı.

2019 yılında merkezi olmayan finans pazarı, yatırım modeli ve yönetim kripto para birimleri olmadığı için daha durgun bir dönem geçirdi. Yatırım modelinin gelmesiyle birlikte DeFi için önemli bir likidite sağlayan protokoller oluşturuldu.

DeFi hacmi, merkezi döviz hacmini geride bırakacak mı?

Uniswap’ın büyük merkezi borsalara göre en avantajlı yanı kullanıcıların kripto paraları listelenmesini beklemek zorunda kalmamasıdır. Uniswap içerisinde yatırımcılar likidite sağlar ve kullanıcıların yeni kripto paralarla ticaret yapmasını sağlayan ara paralar oluşturulur.  DeFi yönetim para birimleri alım-satım yapmaya yönelik yoğun talep oluşturdu. Uniswap’in DeFi içerisindeki popülerliği bu şekilde artmaya başladı.

Diğer merkezi olmayan borsalarla kıyaslandığında, Uniswap Temmuz ayından Eylül ayına kadar olan süreçte parabolik bir büyüme gösterdi. Şu anda merkezi olmayan kripto para borsaları ayda yaklaşık 20 milyar dolar işlem yapıyor ve aylık işlem hacminin büyük bir bölümü Uniswap’da gerçekleşiyor.

Uniswap uzun vadede DeFi’ye ne sunabilir?

Uniwap geçtiğimiz haftalarda UNI’yi duyurdu. UNI tanıtımında beklenenin aksine farklı bir yol izledi. Kullanıcıların UNI’yi ellerinde tutup değer kazanmaları için saklamalarını beklemek yerine Uniswap kullanıcılarına 400 UNI dağıttı ve bu kripto paralar kullanıcılara dağıtıldığı anda yaklaşık olarak 3200 dolar değerindeydi.

UNI’nin piyasaya sürülmesi, Uniswap’in sürdürülebilirliği için kritik bir öneme sahip. UNI arzının %17’si ekibe 4 yıl içerisinde tahsis edilecektir. Bu süreç protokolün istikrarlı şekilde geliştirilmesine izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir