Ethereum Kripto para borsaları

DeFi kilitli toplam değeri 12 milyar dolara ulaştı

DeFi sektörü 2020’de, özellikle yılın üçüncü çeyreğinde önemli bir büyüme gösterdi. DeFi’nin büyümesi ile Ethereum uyumlu stablecoinlerde de popülarite artışı yaşandı.

DeFi’de kilitlenen toplam değer 12 milyar doları aşarak yeni bir rekor kırdı. Uniswap %22,6 civarında bir hakimiyete sahip. ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan Dai’yi destekleyen merkezi olmayan kredi platformu MakerDAO, kilitli toplam değerde 2 milyar doları aşarak yeni bir yüksekliğe ulaştı.

Kripto piyasasının yükselişine liderlik eden Bitcoin, bu hafta iki direnç seviyesini de geçerek 13.000 doların üzerine çıktı. DeFi coinleri Bitcoin ile bağlantılı olarak son zamanlar daha da yükseldi. LINK, son 24 saat içerisinde %5’in üzerinde artış gösterdi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin 12 bin dolarlık direnç seviyesini kırdı

Stablecoinler, kullanıcıların halka açık blok zincirlerinde istikrarlı bir şekilde değer depolamasına ve aktarmasına olanak tanıdığından 2019’dan beri önemli derece büyüdü. DeFi protokolleri, anlamlı finansal faaliyetleri kolaylaştırabilecek kadar olgunlaştı.

Üçüncü çeyrekte stablecoin para tabanının büyümesi ikinci çeyrekteki büyümenin iki katından fazla oldu. Üçüncü çeyrekte 8,2 milyar dolara ulaştı ve bu süreçte de 20 milyar dolarlık bir piyasa değerini geçti.

Stablecoin sektörünün büyümesi, tüccarların teminat olarak stablecoin koymalarını gerektiren kripto türev borsalarına da bağlanıyor.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir