DeFi
Gündem

DeFi projeleri neden birbirlerinin kopyası?

IDEO Genel Müdürü Ian Lee, DeFi platformlarının tasarım ve yönetim politikalarının birbirini taklit etmesini nasıl önleyeceğini açıkladı.

İlginizi çekebilir: Kripto Para Borsası KuCoin Hacklendi

DeFi

28 Ağustos Cuma günü Sushiswap, Uniswap’tan ayrıldı. Ayrılırken açık kaynak dosyalarının kopyalanması ile ile oluşturulacak yeni DeFi protokollerinin başlatılmasını önerdi. Uzun yıllar araştırma çalışmaları gerektiren, çok sayıda güvenlik yazılımının gerektiği ve başlangıç için yüksek başlangıç fonu arayan projelerin aksine çok az kaynakla ya da herhangi bir başlangıç sermayesi olmadan kolayca kopyalanan platformlar oluşturulabilir.

Ian Lee’ye göre kripto para stratejilerinin planlanması ve yönetim tasarımını geliştirerek protokolün daha değerli hale geldiğini söyledi.  Mevcut merkezi olmayan finans platformlarına dahil etmenin daha çok talep gördüğünü ve daha işlevsel olduğunu belirtti. Planlamaların yapılması ve talep gördüğünde mevcut protokolü doğrudan kullanıma sunmanın ileriye dönük daha iyi bir strateji olacağını belirtti.

SushiSwap’ın Uniswap’dan 5 gün içerisinde 1 milyar dolardan fazla kripto para kontratını sızdırdığı iddia ediliyor. Bunu yatırım yapan kullanıcılara verilen ödülleri arttırmak için kullandı. Bu durumda fiyatı artan SUSHI daha fazla dikkat çekmeye başladı.

Uniswap bu durum karşısında savunmasızdı çünkü henüz kendisine ait bir yönetim kripto para birimine sahip değildi. Uniswap yatırımcılarına sadece %0.3’lük ücretten pay sunuyordu. Sushiboard analizlerine göre, Uniswap’ın toplam likiditesi %73’ünden fazlası artık SushiSwap’e taşındı. Bir diğer temel fark, Uniswap’ın Virtual Coinlerden önemli miktarda sermaye toplaması, SushiSwap ise kârı yatırımcılarına sundu.

Risk sermayesi finansman modeli gelecekteki DeFi protokolleri için revize edilmesi gerekebilir. Framework Ventures’ın kurucu ortağı Vance Spencer, projeniz hakkında protokol değişikliği yapmak isteyen bir kişi bulunması durumunda üç seçenek sunan bir Twitter anketi yaptı.

Ankete katılanların %70.4′ü DeFi platformları için protokol değişikliğinde bulunmak isteyen kişiyi benimsemeyi tercih etti.  Compound Finance CEO’su Robert Leshner, bu düşünceye katılarak; “DeFi geliştikçe protokol değişikliği daha yaygın hale gelecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir