Dubai'de
Blockchain Gündem

Dubai’de blockchain tabanlı şeker ticareti platformu açıldı

Dubai’de şeker rafinerisiyle bilinen Al Khaleej Sugar şirketi, blockchain tabanlı çalışan şeker ticareti platformu DigitalSugar.io‘nun açıldığını duyurdu.

Yaklaşık 9 ay önce başlanan ve Dubai Muhtelif Emtia Merkezi (DMCC) ile işbirliği içinde gerçekleşen projede Universa şirketinin Universa Blockchain altyapısı kullanılıyor.

İlginizi çekebilir: Nijerya Kripto Para Ve Blockchain Için Yol Haritası Çiziyor

Dubai’de şeker ticaretine dijital çözüm

Dubai’nin DMCC oluşumunun kullandığı DMCC Tradeflow platformu da bu çözüm kapsamında kullanılacak. Al Khaleej Sugar’ın yönetim kurulu başkanı Jamal Al Ghurair‘in yaptığı açıklamaya göre, DigitalSugar platformu başlangıçta 100.000 ton civarında şekeri tokenize ederek ticari faaliyetlerde kullanımına önayak olacak. Platform üzerinden 7/24 yapılabilecek olan şeker ticareti sırasında herhangi bir aracıya ya da minimum değişim ücretine ihtiyaç duyulmadan hareket edilebilecek.

Bilindiği üzere dünyanın en büyük şeker rafineri şirketi olarak tanınan Al Khaleej Sugar, küresel çapta yapılan yıllık şeker ticareti işlemlerinin %3‘ünden sorumlu.

Dubai'de

Proje kapsamında kullanılacak olan Universa Blockchain altyapısının sahibi Universa ise tartışmalı bir geçmişe sahip. Zira geçtiğimiz yıl Kasım ayında Universa hakkında ortaya atılan ve daha sonradan yanlış olduğu tespit edilen iddialar sonucunda şirketin kripto para birimi fiyatında ciddi bir düşüş gözlemlenmişti. Söz konusu iddia ise Universa’nın fiyat hassasiyeti bilgilerini yanlış doğruladığı ile ilgiliydi.

Öte yandan Rus haber ajansı Tass, Universa’nın Tunus hükümeti ile merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerine çalışacağını iddia etmişti. Universa tarafından gelen açıklamada Tunus ile ortak bir çalışma yürütüldüğü ancak bu çalışmanın CBDC üzerine değil, Tunus dinarı destekli bir dijital para birimi üzerine olduğu belirtilmişti.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir