Bitcoin

Eski IMF Baş Ekonomisti: “Bitcoin’in 100 dolar olma ihtimali, 100.000 dolar olmasından daha fazla”

Bitcoin fiyatı ile ilgili herkesin bir tahmini ve beklentisi var. Geçtiğimiz yıllarda müthiş bir artışla 20.000 dolar seviyesine kadar çıkan kripto paranın değeri, geçtiğimiz aylarda kötü haberler sonrası 6.000 dolara kadar düşmüştü. Bugünlerde ise tekrar toparlanan Bitcoin, şu anda 11.500 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Eski IMF Baş Ekonomisti Kenneth Rogoff‘a göre ise, kripto paranın 100 dolar olma ihtimali, 100.000 dolar olma ihtimalinden çok daha fazla.

Kenneth Rogoff: “Bitcoin, 100 dolara düşebilir”

CNBC‘nin “Squawk Box” isimli programında konuşan Rogoff, “Eğer 10 yıl ilerisini düşünürsek Bitcoin’in bugünkü değerinden çok küçük bir kesit kadar değerli olacağını düşünüyorum. 10 yıl sonra Bitcoin’in 100 dolar olma ihtimali 100.000 dolar olma ihtimalinden çok daha yüksek” sözlerine yer verdi.

Bitcoin‘in en çok vergi kaçırma ve para aklama için kullanıldığını söyleyen Rogoff, bunlar haricinde yapılan işlemlerin çok düşük olduğunu ve regülasyonlarla beraber 100 dolara kadar inecek olan çöküşün başlayacağını iddia etti.

Şu anda bildiğiniz gibi birçok ülke başka ICO’lar olmak üzere kripto paralar ile ilgili düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Ancak bu düzenlemeler sonrası kripto paraların değerlerinin ne olacağıyla ilgili tabii ki kesin bir yargı yok. Bakalım yıllar geçtikçe Rogoff gibi kötümser tahmin yaparlar mı, yoksa iyimser tahmin yapanlar mı haklı çıkacak. Ayrıca yapılan son araştırmalarda kripto paraların çok düşük bir oranda kara para aklama için kullanılması da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir