Bitcoin Gündem

Eski Microsoft çalışanı, firmayı 10 milyon dolar dijital para değerinde dolandırdı

Eski bir Microsoft çalışanı, firmayı dijital para cinsinden 10 milyon dolardan fazla dolandırmaktan, izlerini ve fonları gizlemek için bir Bitcoin mikseri kullanmaktan dolayı dokuz yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

İlginizi çekebilir: Belçika’da yatırımcılar 12 milyon dolar dolandırıldı

26 yaşında bir Ukrayna vatandaşı olan Volodymyr Kvashuk, Microsoft ‘ta yazılım mühendisi olarak işlediği 18 suçtan hüküm giydi.

Kvashuk, çevrimiçi satış platformunu test etmekten sorumluydu. Dahili erişimini “depolanmış para birimi değeri” (CSV) kodlarını ve hediye kartlarını elde edebilmek için kullandı ve bunları internette satmaya başladı.

Satışlardan milyonlarca dolar kar elde etti. Ardından 1,6 milyon dolarlık lüks bir ev ve bir Tesla satın aldı. Meslektaşlarının test e posta hesaplarını kullanarak, dijital hediye kartlarını onlar satın almış gibi gösterdi. Kazandığı karı gizlemek, izlerini örtmek için bir Bitcoin karıştırıcısı kullandı.

Kvashuk, 2,8 milyon dolarlık Bitcoin’i kendi banka hesaplarına aktardı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından vergi dolandırıcılığı, kara para aklama, kimlik hırsızlığı ve erişim cihazı dolandırıcılığı içeren suçlardan 8.344.586 dolar tazminata çarptırıldı. İşlediği suçlardan dolayı ABD’den sınır dışı edilme olasılığı ile karşı karşıya.

IRS-CI Sorumlu Özel Temsilcisi Ryan Korner şunları söyledi:

“Kvashuk’un Microsoft’tan çalma ve ardından yanlış vergi beyannamesi verme suç eylemleri, ülkenin vergi bileşeni olan ilk Bitcoin davası. Basitçe söylemek gerekirse, bugünkü ceza internet üzerinden para çalamayacağınızı ve Bitcoin’in suç davranışlarınızı gizleyeceğini düşündüğünüzü kanıtlıyor. “

Kvashuk davası ABD’nin “vergi bileşeni olan ilk Bitcoin davası” olduğu söyleniyor.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir