Blockchain

Estée Lauder, daha fazla kalite ve güvenlik için blockchain kullanıyor

Prestijli kişisel bakım ve kozmetik ürünleri pazarlamacısı ve çok uluslu Amerikan üretim devi Estée Lauder Companies (ELC), Madagascan vanilyası cilt bakımı bileşeninin kaynak standartlarını karşılamak için blockchain platformu kurdu.

İlginizi çekebilir: Dubai’de blockchain tabanlı şeker ticareti platformu açıldı

Tedarik zincirini daha iyi yönetebilmek

ELC, blockchain sistemine pilotluk yaparak ürünlerindeki vanilyanın orijinallik ve kalitesini nasıl doğruladığını geliştirmeyi amaçlıyor.

Sonuç olarak tedarik zincirinde neler olduğunu daha iyi kavrayabilecek.

Güzellik endüstrisinde başlatılan en büyük ölçekli blockchain pilotlarından biri olduğunu idda eden Estée Lauder’ın sahip olduğu birçok güzellik şirketi arasında yer alan doğal kozmetik markası Aveda’da 125 üründe izlenebilir vanilya kullanacak.

ELC’ye göre izleme teknolojisi, şirketin tedarikçi davranış kurallarındaki kaynak bulma standartlarına uyumu daha fazla doğrulamasını ve her bir tarafın ileri sürdüğü iddiaların daha sonra geri alınamayacağı değişmez bir kayıt zinciri oluşturdu.

ELC, blockchain pilot projesini güzellik endüstrisinde oyunun kurallarını yeniden yazacak bir hamle olarak görüyor.

İlginizi çekebilir: Breitling ürettiği saatlere dijital kimlik ekleyecek

Vanilya tedarik zincirinin komplike yapısı

Estée Lauder Compaines, yoğun çiftçilik, büyük iklim zorlukları ve fiyat dalgalanmaları gibi komplike konuları içerdiğinden vanilya satın almanın kolay ve hızlı bir süreç olmadığını dile getirdi.

Bundan dolayı blockchain platformlarının sunmuş olduğu dijital izlenebilirliği, yönetimi kolaylaştırmak için gerekli olan görünürlüğü ölçeklendirmede dostane bir çözüm olarak görmekte. Bunların yanında da blockchain teknolojisi, küresel salgınlar veya iklim değişiklikleri gibi öngörülemez koşullardan etkilenen vanilya tedarik zincirindeki karmaşıklıkları da azaltmakta.

Proje nasıl işler?

Proje, gemide 450 Madagascalı çiftçi ile başladı. Blockchain programı, kapsülleri takip etmek için çiftçilere verilen bir kimlik kartı ve mobil uygulamayı çalıştırır. Uygulama, vanilyanın kalitesini ve çiftçiyi, Fransa’dan ABD’deye kadar olan kaynağının doğrulanmasını sağlar.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir