Facebook
Gündem

Facebook, dijital parası Libra soruşturmaları devam edecek!

Facebook  geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü dijital kripto parası Libra, çıktığı günden beri dikkatleri üstüne toplamıştı. Bitcoin için önemli bir yükselişe neden olan Amerikan şirketinin bu hamlesi Amerikan hükümetinin gözünden kaçmadı.

Amerika Beyaz Saray Finansal Departmanı Komitesi,  yeni kadın başkanı yaptığı açıklamalarda  Facebook’un dijital parası ve yeni uygulaması Calibra’nın spekülatif hareketleri nedeniyle daha çok inceleme gerektirdiğini belirtti. Amerika temsilcisi; Maxine Waters, Cuma günü yapılan bildiride, 2019 yılı için zaman çizelgesi oluşturulması beyanlarında bulundu.

Temsilci Waters, daha önce kripto endüstrisine giriş yapan Facebook’a daha ağır düzenleyici yaptırımlar uygulanmasını talep etmişti. Açıklamalarda,  hükümet yetkilileri ve kanun koyucularından konuyla ilgili daha çok görüş ve geri bildirim alması niyetinde oldukları söylendi.

Walters, şunları da ekledi:

Bu sorun etrafında dans etmeyi bırakıp komite kararına odaklanmalıyız. Kongre, Facebook’un Calibra’da iddia edeceği şeyi yapması için yasal sınırlara uygun bir çizgi belirlemeye çalışıyor.

 

Diğer yandan, Amerika Hazine Bakanlığı‘ndan Steve Mnuchin, konuyla ilgili olarak Facebook’un Librası’nın başlatmış olduğu kripto projesinin, parasal politikalar ve uluslararası finansın yarattığı etkinin yüksek endişe ortaya koyduğunu söyledi.

Ancak, Facebook’un dijital proje lideri,  David Marcus Facebook’un projesi Libra’nın Amerikan Hükümeti için yaptırımları yerine getirmeye çalışacaklarını, şirketin konuyla ilgili çalışmalarda bulunduğunu belirtti.

Umarım;  Facebook, Analitica skandalından sonra çok daha güvenli, temiz ve düzenli bir sistem için yapılması gerekenleri öğrenmiştir.

 

 

 

 

 

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir