Libra Facebook kripto
Blockchain Gündem

Facebook Libra kripto parasını resmi olarak tanıttı

Facebook, Libra kripto parasını nihayet resmi olarak duyurdu. Açıklanan bilgilere göre “küresel para birimi” olma amacı taşıyan kripto para 2020 yılı itibarıyla kullanılmaya başlanacak.

Libra nedir?

Küresel bir para birimi olarak lanse edilen Libra, kullanıcıların Calibra cüzdanı ile birlikte birbirlerine anında ve komisyonsuz para gönderebilmesinin yanı sıra, işbirliği yapılan diğer firmaların servislerini satın almak gibi farklı amaçlarla da kullanılabilecek.

Libra Calibra cüzdanı

Facebook, uluslararası para gönderme bedellerinin yüksekliğine ve kredi kartı ile yapılan alışverilerdeki işlem ücretlerine dikkat çekerek Libra‘nın bu anlamda bir çözüm olacağını düşünüyor. Teknik olarak bu çözüm, halihazırda işlem gören birçok kripto para birimi ile de çözülebilir. Ancak mevcut kripto paraların Facebook kadar geniş kitlelere ulaşmakta zorluk yaşadığı aşikar. Ayrıca volatil yapı da insanlar tarafından dillendirilen bir diğer problem.

Libra kim tarafından kontrol ediliyor?

Libra, tamamen Facebook tarafından kontrol edilen bir kripto para birimi olmayacak. Aralarında Visa ve Uber gibi dev şirketlerin yer aldığı bir Libra Birliği bulunuyor. Bu birliğe girebilmek için her projenin en az 10 milyon dolarlık bir yatırım yapması gerekiyor. Sözünü ettiğimiz bu birlik, kripto paranın açık kaynak koldu blok zinciriyle beraber geliştirici platformunu kendi Move programlama diliyle destekleyecek. Ayrıca müşterilere indirim veya ödüller vermek için işletmelere üye olacak.

Libra üyeleri

Daha önce sızdırılan Libra üyeleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Ödeme Sistemleri: Mastercard, PayPal, PayU, Stripe, Visa
  • Teknoloji ve Pazaryeri: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, Mercado Pago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
  • Telekomünikasyon: Iliad, Vodafone Group
  • Blokchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
  • Venture Capital: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
  • Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş ve Çok Taraflı Kuruluşlar ve Akademik Enstitüler: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

Calibra cüzdanı

Kripto para Libra ile beraber Calibra isimli bir cüzdan da tanıtıldı. Kullanıcıların birbirlerine Calibra göndermesi amacıyla geliştirilen bu cüzdan, potansiyel olarak birliğin içerisinde yer alan PayPal gibi şirketler tarafından da özellikler barındıracak. Ayrıca tahminen cüzdan üzerinden Spotify ve Uber gibi uygulamalar için satın alımların da yapılabileceği düşünülüyor.

Uygulama iOS ve Android‘de bağımsız bir uygulama olarak var olmasının yanı sıra Facebook Messenger ve WhatsApp içerisinde de yer alacak.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir